Odpust Bractwa św. Pawła

Piotr Piotrowski

publikacja 24.01.2021 17:25

W gdańskim kościele pw. Bożego Ciała odprawiono Mszę św. odpustową męskiej formacji archidiecezji gdańskiej dzień przed uroczystością Nawrócenie św. Pawła. Kilkunastu braci rozpoczęło w czasie liturgii Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, składając uroczyste ślubowanie abstynenckie.

Odpust Bractwa św. Pawła Uroczyste ślubowanie kandydatów rozpoczynających Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Liturgię w świątyni w gdańskich Pieckach-Migowie koncelebrowali w niedzielę 24 stycznia kapłani związani z działalnością Bractwa. O muzyczną oprawę Mszy św. zadbał męski zespół Tars, który wykonywał tradycyjne polskie kolędy. - Spotykamy się dziś w innych warunkach, ograniczonych pandemią, ale cieszymy się, że udało nam się tutaj zgromadzić braci z wszystkich naszych oddziałów - mówił ks. Krzysztof Ławrukajtis, asystent kościelny Bractwa św. Pawła, we wprowadzeniu do Mszy św.

Homilię wygłosił ks. Krzysztof Drews, opiekun Braci z gdyńskiego kościoła NSPJ. W swoich rozważaniach, opartych na niedzielnej Ewangelii i czytaniach z Pisma Św., kapłan skupiał się na sile i mocy Bożego Słowa. Było to także nawiązanie do obchodzonej tego dnia Niedzieli Słowa Bożego. - W Starym Testamencie słyszymy, że Jonasz ucieka przed słuchaniem Słowa czyli Boga. Wysłany do Niniwy nie chce tam iść. Jak tylko może, ucieka przez Słowem – mówił ks. Krzysztof Drews.

Na słowa Jezusa zupełnie inaczej reagują rybacy, którzy pojawiają się w Ewangelii. - Słowo czyli Jezus porusza ich. W jednej chwili porzucają swoją pracę, zostawiają łodzie i sieci, przerywają ich naprawę. Dzieje się tak, ponieważ ich serca są nastawione na słuchanie i pójście za Słowem – mówił kaznodzieja.

Wskazał też, że słuchanie Słowa Bożego jest dziś także naszym obowiązkiem. - Mamy dziś doskonałe narzędzia do tego, żeby mieć kontakt ze Słowem. Nawet w aplikacjach w naszych telefonach jest miejsce dla Niego. Tym bardzie powinniśmy znaleźć czas i przestrzeń na to, żeby codziennie słuchać Słowa. By Ono działało. By Jezus Chrystus mógł mówić do każdego z nas i nas zmieniać – dodał ks. K. Drews.

Po homilii zgromadzeni wysłuchali świadectwa jednego z braci, który namawiał do rozpoczęcia drogi Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Polega ona na złożeniu uroczystego ślubowania o zachowaniu wstrzemięźliwości od spożywania napojów alkoholowych przez okres jednego roku. W niedzielę, 24 stycznia na drogę Krucjaty weszło kilkunastu braci i osób nie związanych z Bractwem św. Pawła.