Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla kpt. Jana Kowalczysa

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 26.01.2021 15:04

Kapitan Jan Kowalczys został wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kpt. Jan Kowalczys za swoją postawę patriotyczną został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych. Kpt. Jan Kowalczys za swoją postawę patriotyczną został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.
Archiwum Prywatne

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, kpt. Jan Kowalczys, został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w działalności kombatanckiej i społecznej.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną skromna uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce w domu J. Kowalczysa, w przededniu 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Została zorganizowana dzięki staraniom ppor. rez. Grzegorza Wołoszczaka ze Związku Oficerów Rezerwy RP oraz kmdr. ppor. Dariusz Demskiego z Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w imieniu prezydenta wręczył Marcin Drewa, społeczny doradca prezydenta.

Jan Kowalczys urodził się 27.10.1927 r. Doskonale pamięta z jaką czcią i szacunkiem młodzież odnosiła się do żyjących powstańców. Kiedy ojczyzna została zniewolona przez hitlerowskie Niemcy i bolszewicką Rosję, wiedziony przykładami z ubiegłego wieku, Jan Kowalczys wstąpił w szeregi 77. pułku piechoty Armii Krajowej. Podczas walk z hitlerowskim oraz bolszewickim okupantem wykazał męstwo oraz odwagę, za które został wyróżniony przez Prezydenta RP na Uchodźstwie w Londynie Medalem Wojska.

Aresztowany przez NKWD i przekazany oprawcom z Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) został skazany za działalność skierowaną przeciw Armii Czerwonej oraz zagrażającą interesom Związku Radzieckiego, na pobyt w obozach na Syberii.

Powrócił do Polski w 1957 roku, gdzie po 64 latach za swoją postawę patriotyczną został uhonorowany jednym z najwyższych odznaczeń państwowych.

Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Działania zbrojne miały charakter wojny partyzanckiej, lecz mimo początkowych sukcesów powstanie zakończyło się przegraną powstańców, z których ok. 38 tys. skazano na zesłanie na Syberię. W okresie międzywojennym powstańcy cieszyli się szczególnym szacunkiem. 21 stycznia 1919 roku marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz specjalny, na mocy którego weterani powstania styczniowego uzyskali uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego.