Gdański IPN z książkami dla nauczycieli

Piotr Piotrowski

publikacja 03.02.2021 11:23

Od 3 lutego wszyscy uczący historii mogą wzbogacić swój księgozbiór o publikację "Pomorscy ojcowie niepodległości". Bezpłatne książki są rozdawane w gdańskiej siedzibie instytutu.

Gdański IPN z książkami dla nauczycieli Książki można odbierać w holu siedziby IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216. Archiwum IPN Gdańsk

W związku ze zbliżającą się 101. rocznicą zaślubin Polski z morzem pracownicy placówki postanowili przekazać nauczycielom bezpłatną publikację edukacyjną, przygotowaną przez Oddział IPN w Gdańsku. Jest to wznowienie wydanej rok temu książki. Publikację "Pomorscy ojcowie niepodległości" oraz okolicznościowe opaski związane z rocznicą zaślubin Polski z morzem można odbierać w holu siedziby IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216, od poniedziałku do piątku w godz. 9-14. - Przygotowany i wydany materiał edukacyjny pt. "Pomorscy ojcowie niepodległości. Historia i pamięć" to minisłownik biograficzny ponad 30 wybitnych polskich patriotów działających na rzecz niepodległości i polskości Pomorza od końca wieku XIX oraz polskich gdańszczan w Wolnym Mieście Gdańsku - informuje Jan Hlebowicz z gdańskiego IPN.

Wydawnictwo jest interaktywne, połączone z audycjami Radia Gdańsk poświęconymi tym postaciom. Można znaleźć je w książce w karcie pamięci, a także posłuchać ich, skanując kody QR znajdujące się przy tekstach. W książce zawarto biogramy wybitnych pomorskich księży - ks. Feliksa Bolta, ks. Józefa Wryczy oraz sylwetki pomorskich duchownych - męczenników II wojny światowej. Pojawiają się także opisy postaci gen. Józefa Hallera, adm. Józefa Unruga, Józefa Wybickiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego, a także Alfa Liczmańskiego, Brunona Zwarry czy Antoniego Lendziona. Teksty wprowadzające napisali Krzysztof Drażba i Adam Chmielecki. Przez dwa lata dziennikarki, dokumentalistki radia, pracowały nad audycjami, które złożyły się na dodatkowy materiał umieszczony w publikacji.

Przedstawiciele instytutu przygotowują się również do zbliżającej się rocznicy zaślubin Polski z morzem. 10 lutego w Pucku delegacja z Gdańska złoży kwiaty pod pomnikiem gen. Hallera, pod tablicą ku pamięci Antoniego Miotkego oraz na grobie zasłużonego działacza niepodległościowego Teofila Banieckiego.

Natomiast w terminie 2-8 lutego odbędzie się internetowy quiz wiedzy o pomorskich ojcach Niepodległej. Wszyscy jego uczestnicy otrzymają nagrody, a troje zwycięzców - dodatkowe upominki książkowe. Link do konkursu.