O niezłomnych i miłości do ojczyzny

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 01.03.2021 18:28

Panel odbył się pod hasłem: "Jaki znak twój?" i poruszył temat postawy miłości do ojczyzny. Przywołane zostały wspomnienia o niezłomnych, jak również nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie

Wśród gości byli m.in. (od prawej): prof. Piotr Niwiński z IPN oraz Waldemar Szczuka, prezes Fundacji "Gladius Gloriae" Wśród gości byli m.in. (od prawej): prof. Piotr Niwiński z IPN oraz Waldemar Szczuka, prezes Fundacji "Gladius Gloriae"
Justyna Liptak /Foto Gość

Fundacja "Gladius Gloriae" oraz Bractwo św. Pawła zaprosiły 1 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych do udziału w panelu dyskusyjnym "Jaki znak twój?". Był on podzielony na 3 bloki tematyczne i transmitowany online.

Pierwszą część spotkania poprowadził ks. Krzysztof Ławrukajtis z Bractwa św. Pawła, a poświęcona została żołnierzom niezłomnym. Uczestnikami panelu byli: prof. Piotr Niwiński z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Waldemar Szczuka, prezes Fundacji "Gladius Gloriae".

- Dzisiaj próbujemy żołnierzy niezłomnych oceniać z pozycji wygodnego fotela, a nie wszyscy zastanawiają się, jak my byśmy się zachowali w sytuacji ciągłego zagrożenia życia - zastanawia się Waldemar Szczuka.

- Nazwa żołnierze wyklęci nie pasuje do tych osób, które walczyły, bo sugeruje coś negatywnego. Ale ta nazwa jest również słowem-symbolem. To nazwa wytrych. Bo oni mieli zostać zapomniani - zakopani - ślad po nich miał nie pozostać. Na szczęście dzisiaj ten ślad jesteśmy już w stanie odnaleźć - podkreśla prof. Piotr Niwiński.

Druga część panelu odnosiła się do papieża Polaka - "Ojczyzna to jest moja Matka” - nauczanie św. Jana Pawła II o patriotyzmie. Prowadzący: Alicja Samolewicz-Jeglicka (Radio Gdańsk). Uczestnicy panelu: ks. dr Maciej Kwiecień (Radio Plus), dr Kazimierz Janiak. Blok trzeci - "Edukacja patriotyczna we współczesnej Polsce" prowadził Jan Hlebowicz (IPN), a uczestnikami byli: Krzysztof Drażba (IPN) i dr hab. Krzysztof Kornacki (prof. UG).

Jednym z ostatnich punktów był koncert w wykonaniu Anny Rocławskiej-Musiałczyk (fortepian), Małgorzaty Priebe (sopran), Anity Broniewskiej-Telegi (skrzypce) i Moniki Misiąg (wiolonczela). Repertuar związany był z tematyką patriotyczną.

W trakcie panelu przewidziano czas na pytania od internautów.