GOSC.PL
publikacja 11.03.2021 13:13
Rozpoczęły się parafialne rekolekcje u gdyńskich franciszkanów. Do niedzieli 14 marca nauki będzie głosił o. bp Edward Kawa OFMConv, biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej.
Mottem wielkopostnych rekolekcji o. bp. Edwarda Kawy OFM Conv są słowa św. Jana Pawła II.
Piotr Piotrowski /Foto Gość
Temat tegorocznych rozważań bp. Edwarda Kawy to słowa św. Jana Pawła II: "Miłości bez krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez miłości nie uniesiecie". Inauguracyjna nauka miała miejsce na czwartkowej, porannej Mszy św. Kaznodzieja nakreślił program rekolekcji, a następnie skupił się na pierwszym z tematów nauk - potrzebie widzenia przez człowieka. - Jesteśmy zobowiązani widzieć i patrzeć na świat oczami Boga. Rozpoczynając rekolekcje każdy z nas potrzebuje weryfikacji. Tego, by uświadomić sobie, w jakim jest stanie, jak wygląda jego relacja z Bogiem. W świetle Słowa, w świetle obecności Boga musimy zobaczyć, co się dzieje we mnie, jak ja przeżywam dzień dzisiejszy - mówił kaznodzieja.
Bp Kawa mówił, że dziś wszyscy potrzebujemy nawrócenia. - Tak jak słyszymy w dzisiejszym czytaniu z Księgi Jeremiasza, obróciliśmy się dziś do Boga plecami. Słyszymy go, ale jego słowa nie są wprowadzane w nasze życie. Szczególnie życie Bożymi przykazaniami. Brakuje nam dziś zażyłości z Bogiem. Żyjemy pandemią, polityką, różnymi wydarzeniami społecznymi. Zapomnieliśmy, kto jest dziś naszym Bogiem. Czy Bóg jest tym, do którego się zwracam, z którym buduję swoją relację. Jak to zbadać? Wystarczy przeanalizować dzień naszego życia? Ile jest w nim miejsca dla Boga? Boga nie widzimy, chociaż jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże - dodał hierarcha.
W trakcie nauki padły też słowa o kondycji współczesnego człowieka. - Jesteśmy jak niemi. Wydajemy dźwięki, ale nie komunikujemy się. Ten stan bycia niemym wynika z odwrócenia się od Boga. Brakuje nam dziś słowa Bożego. Mamy jakby związane ręce. Nie potrafimy się obronić przed tym, co nie jest Boże. W czasie pandemii ten stan się pogłębił. Ja też miałem wrażenie, że przez kilka miesięcy Kościół stał się niemy. Nie możemy żyć pasywnie. Dziś musimy szukać światła Bożego w Słowie. I z niego czerpać siłę dożycia - mówił o. bp Kawa.
Kaznodzieja porównał też stan dzisiejszego społeczeństwa do obrazu Izraela na pustyni. - Wyszli z Egiptu, z niewoli, są na pustyni, mają wszystko, co niezbędne do życia, ale są niezadowoleni. Jest tym narodem, który ciągle narzeka. I tam Bóg daje im 10 przykazań. Popatrzmy na siebie oczami Boga. Dlaczego nie słyszymy Twego słowa? Dlaczego moja modlitwa do Ciebie jest nie ma? W doświadczeniu naszej pustyni, musimy przyjąć te przykazania, które dziś często są wyszydzane, deptane. Prośmy dziś Boga, by dał nam czyste oczy. Byśmy mogli na świat patrzeć tak jak On - zakończył.
Program rekolekcji:
11.03 - czwartek
8.30 - Msza św. z nauką
18.00 - Msza św. z nauką
19.00 - nauka dla grup duszpasterskich
12.03 - piątek
8.30 - Msza św. z nauką
18.00 - Msza św. z nauką
po Mszach św. Droga Krzyżowa
13.03 - sobota
8.30 - Msza św. z nauką
18.00 - Msza św. z nauką
19.00 - nauka dla rodzin
14.03 - niedziela
Msze św. z nauką o godz. 7, 8.30, 10, 11.30, 13, 16, 18 i 20
17.00 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym