Ruszył kolejny etap prac budowy muzeum na Westerplatte

Piotr Piotrowski

publikacja 12.03.2021 17:05

Na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte, zaprezentowane zostały tegoroczne plany związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Ruszył kolejny etap prac budowy muzeum na Westerplatte O tegorocznych pracach i zamierzeniach inwestycyjnych informowali na Westerplatte Karol Nawrocki, dyrektor MIIWŚ i Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego muzeum. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W piątek 12 marca w spotkaniu z mediami wzięli udział: Karol Nawrocki, dyrektor muzeum i Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ. W trakcie wydarzenia poinformowano zarówno o nadchodzących działaniach inwestycyjnych, jak i o przewidzianych pracach archeologicznych i saperskich czy badaniach geofizycznych. Pomimo kolejnego, trzeciego zamknięcia instytucji kultury dla zwiedzających, spowodowanego aktualną sytuacją epidemiologiczną, MIIWŚ konsekwentnie realizuje inwestycję budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Karol Nawrocki przekazał informacje o postępie inwestycji. - Dzielimy się bardzo dobrą informacją, że cały proces inwestycyjny budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 przebiega zgodnie z planem. Już niedługo będziemy mogli zobaczyć kolejne efekty tych działań. Wypełniamy także nasze kolejne zobowiązania. W 2017 r. zadeklarowaliśmy, że nie wyjdziemy, ale też nie damy się wypchnąć z półwyspu Westerplatte, dopóki nie będziemy mieć pełnej wiedzy, że każdy z naszych bohaterów i obrońców Rzeczpospolitej z września 1939 r. został odnaleziony. Na dziś takiej pewności nie mamy, a więc wracamy po swoich, wracamy po polskich bohaterów. Rozpoczynamy VII etap badań archeologicznych - mówił dyrektor.

Z kolei Filip Kuczma opisał plan prac archeologicznych w najbliższych miesiącach. - Podczas tego etapu skoncentrujemy się na odkryciu i udokumentowaniu reliktów dwóch obiektów ważnych dla funkcjonowania i historii wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Chodzi o Wartownię nr 5, zniszczoną 2 września 1939 r., w której zginęło co najmniej sześciu polskich żołnierzy oraz Willę Oficerską. Badania realizujemy, by wypracować koncepcję właściwego i trwałego zabezpieczenia reliktów tych budynków. Te relikty będą eksponowane w strefie wejścia na nowy Cmentarz Wojskowy Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Będziemy również kontynuować prace w pobliżu miejsca odnalezienia mogił dziewięciu polskich żołnierzy - wyjaśnił F. Kuczma.

Ponadto celem tegorocznych badań archeologicznych jest potwierdzenie bądź wykluczenie obecności kolejnych pochówków na terenie przyległym do miejsca, gdzie jesienią 2019 r. muzealni archeolodzy odnaleźli mogiły dziewięciu polskich obrońców Westerplatte z września 1939 r. Dotychczas w tym miejscu badaniami objęto obszar o powierzchni 500 m kw., natomiast w bieżącym roku pracami zostanie objęte kolejne 200 m kw. powierzchni. Na półwyspie prowadzone są też prace saperskie i specjalistyczne badania geofizyczne.

W lutym br. została podpisana umowa pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a pracownią NM Architekci z Warszawy, w ramach której zwycięski zespół przygotuje dokumentację architektoniczno-urbanistyczną Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Ponadto na zlecenie muzeum specjalistyczna firma przeprowadzi prace ekshumacyjne, a spoczywające na Westerplatte szczątki mjr. Henryka Sucharskiego oraz kpr. Andrzeja Kowalczyka zostaną złożone tymczasowo w bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku. Tam spoczywać będą do czasu ich uroczystego pochowania na nowym cmentarzu, wraz z pozostałymi Obrońcami z września 1939 r., których szczątki zostały odnalezione jesienią 2019 r. na Westerplatte. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na grudzień 2021 r. Realizacja cmentarza jest jednym z podstawowych działań w ramach pierwszego etapu inwestycji - budowy plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, stanowiącego Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W IV kwartale 2021 r. placówka ogłosi konkurs architektoniczny na drugi i trzeci etap budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Zasięg tej części inwestycji obejmie cały pozostały dostępny dla zwiedzających teren pola bitwy na Westerplatte. Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur. Trzeci i ostatni etap zakłada budowę obiektu mieszczącego przestrzeń wystawienniczą. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu, to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz Wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów kasyna podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar. Cała inwestycja zakończy się w 2027 r.