Relikwie "apostoła Kazachstanu" w gdańskim Brętowie

Piotr Piotrowski

publikacja 18.04.2021 10:32

W niedzielę 18 kwietnia na uroczystej Mszy św. Rycerze Kolumba wprowadzili do kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy relikwiarz bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Był on m.in. więźniem sowieckich Gułagów i misyjnym duszpasterzem w Kazachstanie i całej Azji Środkowej.

Relikwie "apostoła Kazachstanu" w gdańskim Brętowie Rycerze Kolumba z relikwiami i portretem błogosławionego kapłana. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Członkowie męskiej wspólnoty, w obecności proboszcza ks. Tadeusza Chajewskiego i parafian, uroczyście wnieśli do kościoła relikwiarz oraz portret wyniesionego na ołtarze kapłana. W homilii proboszcz przypomniał postać polskiego księdza, który niemal całe swoje kapłańskie życie poświęcił służbie katolikom w Azji Środkowej.

Ks. Władysław Bukowiński urodził się w 1904 r. w Berdyczowie na Kijowszczyźnie. W czasie wojny polsko-bolszewickiej rodzina przeniosła się do Małopolski. Władysław ukończył studia prawnicze na UJ i w 1926 r. wstąpił do krakowskiego seminarium duchownego. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej, na własną prośbę wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od września 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. 22 sierpnia 1940 roku uwięziony przez NKWD. Przebywał w łuckim więzieniu do 26 czerwca 1941 roku. Podczas jego likwidacji miał zostać rozstrzelany razem z innymi więźniami. Cudem uniknął śmierci, gdyż w czasie egzekucji nie dosięgła go kula.

Ks. Bukowiński nazywany jest "apostołem Kazachstanu". Był pierwszym katolickim księdzem, który w 1954 r. przybył do Karagandy. Prowadził tam tajną pracę duszpasterską wśród katolików, zesłanych do Azji z różnych krajów. Skrycie odprawiał liturgie przy zasłoniętych oknach w prywatnych mieszkaniach. W 1958 r. został ponownie aresztowany, ponieważ w prywatnym domu w tajemnicy i bez pozwolenia urządził kaplicę. Skazany na pobyt w obozie pracy w Czumie koło Irkucka, pracował przy wyrębie lasów. W 1961 r. zwolniony z obozu pracy, powrócił do Karagandy, pełniąc ponownie posługę duszpasterską. Podróżował i ewangelizował m.in. w Tadżykistanie. Kilkakrotnie odwiedził także Polskę, gdzie spotykał się z kard. Karolem Wojtyłą, który żywo interesował się jego pracą duszpasterską. Zmarł w opinii świętości 3 grudnia 1974 r.

19 czerwca 2006 r. w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Władysława Bukowińskiego. W 2015 roku został uznany cud uzdrowienia ks. Mariusza Kowalskiego z wylewu krwi do mózgu. Beatyfikacja kapłana odbyła się pod przewodnictwem kard. Angela Amato 11 września 2016 w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie, gdzie obecnie spoczywają relikwie polskiego księdza.