Msza św. i rocznicowa tablica na gdyńskim krucyfiksie

Piotr Piotrowski

publikacja 28.05.2021 20:38

29 maja 1921 r. rozpoczęła się budowa Portu Tymczasowego w Gdyni. W 100. rocznicę tego wydarzenia odprawiono liturgię, a zabytkowy krzyż budowniczych wzbogacił się o pamiątkową tablicę.

Msza św. i rocznicowa tablica na gdyńskim krucyfiksie Uroczyste poświęcenie tablicy na zabytkowym krzyżu budowniczych gdyńskiego portu. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W 100. rocznice wydarzenia odprawiono Mszę św. w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Marynarki Wojennej, służb mundurowych i rodziny bł. ks. W. Miegonia oraz inż. T. Wendy. Eucharystii przewodniczył ks. kmdr. Zbigniew Rećko, dziekan Dekanatu Marynarki Wojennej RP.

W homilii nawiązał do ewangelicznego obrazu przeklęcia przez Chrystusa nieurodzajnej figi. Wskazał, że tak jak krzyż Chrystusa stał się urodzajnym drzewem, z którego ludzkość zyskała życie wieczne, tak krzyż ustawiony przez budowniczych w porcie w 1921 r. stał się znakiem budowy i otwarcia Polski na morze i świat.

- W tym symbolu jest także historia inwestycji, Gdyni, rozwoju rodzącego się wówczas kraju. Boskiej opiece zawsze powierzaliśmy ważne wydarzenia i wysiłki w naszych dziejach. Tak było 100 lat temu, gdy w czasie Mszy św. polowej powierzono losy szczęśliwej budowy Tymczasowego Portu Wojennego i Schroniska dla Rybaków. Dwa lata później odbyło się jego uroczyste otwarcie - mówił ks. kmdr Rećko.

Przypomniał też postać inż. Tadeusza Wendy, którego mądre i odważne decyzje spowodowały powstanie w przedwojennej Gdyni najnowocześniejszego i największego portu morskiego na Bałtyku.

Po Mszy św. odsłonięto pamiątkową tablicę na cokole historycznego krzyża przy ul. Waszyngtona 38. Inicjatorem uczczenia 100. rocznicy ustawienia krucyfiksu była parafia wojskowa w Gdyni we współpracy z Komendą Portu Wojennego oraz Duszpasterstwem Ludzi Morza.