Remont pilnie potrzebny

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 10.06.2021 09:27

Budynek przy ul. Jesionowej w gdańskim Wrzeszczu to miejsce, które na co dzień tętni życiem. Wszystko dzięki mieszącym się tam Centrum Wolontariatu Caritas oraz świetlicy dla dzieci.

Jesionowa wpisała się na stałe w trójmiejską mapę wolontariackich inicjatyw. Jesionowa wpisała się na stałe w trójmiejską mapę wolontariackich inicjatyw.
Justyna Liptak /Foto Gość

Niestety, centrum i świetlica musiały zostać zamknięte. - Budynek nie przechodzi już przeglądów technicznych. Jego stan jest na tyle zły, że nie można w nim prowadzić żadnych działań pomocowych, bo nie spełnia kryteriów bezpiecznego użytkowania - wyjaśnia ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Konieczny jest generalny remont, który już się rozpoczął. - Do zrobienia jest więcej, niż się spodziewaliśmy. Konstrukcja dachu, po ekspertyzach, okazała się na tyle zniszczona, że jedynym rozwiązaniem jest jej całkowita wymiana. Obecnie jesteśmy na etapie demontażu i wyburzania niektórych wewnętrznych ścian - informuje dyrektor.

Podkreśla, że część pieniędzy na remont już jest, ale ciągle brakuje tych na wyposażenie. - Potrzebna nam będzie m.in. kompletna stolarka drzwiowa. Chcemy, by to tak potrzebne miejsce, gdzie zlokalizowane są trzy działy świetlicy CAG oraz Centrum Wolontariatu, które jest miejscem szkoleń, spotkań, wymiany pomysłów oraz rozwiązywania problemów, mogło jak najszybciej wznowić swoje działania - mówi dyrektor.

- To nasze miejsce, gdzie czujemy się jak w domu. Obecnie nasze działania musiały zostać ograniczone, gdyż nie dysponujemy odpowiednimi pomieszczeniami, które mogłyby zastąpić te przy Jesionowej - dodaje Karolina Lewandowska, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Stąd prośba do wszystkich, którzy chcieliby dołożyć cegiełkę do remontu. Informacje o najpilniejszych potrzebach, a także formie wsparcia można znaleźć TUTAJ.