Muzyka i historia błogosławionej gdańszczanki w bazylice Mariackiej

Piotr Piotrowski

publikacja 26.06.2021 09:14

Wernisaż wystawy "Średniowieczna historia bł. Doroty" odbył się w dniu wspomnienia błogosławionej Doroty z Mątów - w piątek 25 czerwca. Prelekcja prof. Marty Kowalczyk ukazała sylwetkę niezwykłej gdańszczanki, a po niej można było usłyszeć pieśni, których słuchała błogosławiona.

Muzyka i historia błogosławionej gdańszczanki w bazylice Mariackiej Wernisaż uświetnił występ Scholi Gregorianum Gedanensis, która wykonała m.in. pieśni z czasów życia bł. Doroty z Mątów. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Wydarzenie odbyło się w bazylice Mariackiej - bł. Dorota z Mątów przez prawie 30 lat była parafianką gdańskiej świątyni. Tutaj modliła się, tu także doświadczała mistycznych wizji. Profesor Kowalczyk nakreśliła historię postaci, skupiając się na kwestiach teologicznych, ale także na opisie życia rodzinnego błogosławionej. Szczególne miejsce w prezentacji naukowczyni poświęciła trudnym relacjom małżeńskim i tragicznym doświadczeniom macierzyńskim Doroty - dziś jest ona czczona m.in. jako patronka trudnych małżeństw. W konferencji pojawiły się również informacje o pielgrzymkach błogosławionej i jej męża Wojciecha, które odbywali do Rzymu i Akwizgranu.

Po zakończeniu historycznego wykładu odbył się koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu Scholi Gregorianum Gedanensis. W programie koncertu "Ad honorem beatae Dorothae de Monty" znalazły się z pieśni, których słuchała również bł. Dorota. Były też utwory poświęcone błogosławionej - fragment "Żywotu Doroty z Mątów wg Jana z Kwidzyna" oraz "Legenda bł. Doroty z Mątów".

Wystawa w językach polskim i angielskim, udostępniona zwiedzającym świątynię i wiernym, to tablice, dzięki którym można zapoznać się z życiem i duchowością bł. Doroty. Oprócz nakreślenia kontekstu historycznego i społecznego kultur i społeczeństw, które wpłynęły na życie błogosławionej, z wystawy można dowiedzieć się, jak żywy jest dzisiaj jej kult na północy i wschodzie Polski. Dzięki lekturze informacji pojawia się pełen obraz życia bł. Doroty - żony, matki, wdowy, pielgrzyma, a wreszcie rekluzy, mistyczki i stygmatyczki. Błogosławiona Dorota jest patronką kobiet, matek, trudnych małżeństw, diecezji elbląskiej oraz Pomorza.

Ekspozycję przygotowała Fundacja "Skrzydła". Można ją oglądać do 31 lipca w bazylice Mariackiej, a później - od 1 do 31 sierpnia - w kościele pw. bł. Doroty z Mątew w Gdańsku-Jasieniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Tadeusz Wojda - metropolita gdański oraz Dariusz Drelich - wojewoda pomorski. Redakcja "Gościa Gdańskiego" jest patronem medialnym ekspozycji.