Karmelitański odpust szkaplerzny w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 16.07.2021 21:30

Uroczystości poświęcone Matce Bożej z Góry Karmel zgromadziły tłumy wiernych w gdańskim kościele św. Katarzyny. Po liturgii kilkadziesiąt osób przyjęło karmelitański szkaplerz.

Karmelitański odpust szkaplerzny w Gdańsku Nałożenie szkaplerza co roku stanowi zwieńczenie uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej u gdańskich karmelitów. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Obchody odpustowe w świątyni gdańskich karmelitów odbyły się w piątkowy wieczór 16 lipca. W liturgii uczestniczyło kilkunastu kapłanów zakonnych i diecezjalnych, z dekanatu Gdańsk-Śródmieście. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił o. Adam Matoryn OCarm z krakowskiego klasztoru "Na Piasku". Zgromadzonym przypomniał o obowiązkach, jakie mają osoby noszące szkaplerz karmelitański. - To modlitwa, czynienie dobra bliźnim i nade wszystko - naśladowanie cnót i szerzenie kultu Matki Najświętszej. Te niezbyt wymagające, absorbujące obowiązki nie tylko włączają was w zakonną rodzinę karmelitańską, ale przede wszystkim stają się częścią i radością naszego życia. W takim życiu będziemy odczuwali wiele Bożej łaski - mówił.

Po zakończeniu liturgii kilkadziesiąt osób przyjęło szkaplerz i związało swoje życie z rodziną karmelitańską. Była też okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitewnej medytacji przed wizerunkiem Matki Bożej. W gdańskiej świątyni od ponad 50 lat znajduje się wizerunek Zwycięskiej Pani Szkaplerza z Bołszowców na Ukrainie.

Szkaplerz Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zwany szkaplerzem brązowym, zapoczątkowany został przez św. Szymona Stocka. Przełożony generalny zakonu karmelitów w 1251 r. miał otrzymać w prywatnym objawieniu od Matki Bożej obietnicę szczęśliwej śmierci i uniknięcia ognia piekielnego dla noszących karmelitański habit. W 1530 r. szkaplerz brązowy został oficjalnie zaaprobowany przez papieża Klemensa VII.

Szczególnym propagatorem duchowości karmelitańskiej był św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przyznawał się do noszenia szkaplerza i otrzymywania dzięki temu wielu łask.