Kaszubi ze św. Józefem

Piotr Piotrowski

publikacja 20.07.2021 09:52

W kościele gdańskich oblatów odbyło się spotkanie Kaszubów i ich sympatyków w ramach obchodów Roku św. Józefa. W czasie uroczystości zawierzono Opiekunowi Jezusa i Maryi kaszubską społeczność archidiecezji gdańskiej.

Kaszubi ze św. Józefem Homilię wygłosił ks. kan. Leszek Jażdżewski, opiekun Kaszubów w archidiecezji gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Kolejne z cyklicznych spotkań w świątyni gdańskich zakonników, które odbywają się każdego 19. dnia miesiąca, poświęconych postaci świętego patrona roku 2021, miało miejsce w poniedziałek 19 lipca. Rozpoczęło je nabożeństwo do św. Józefa z odczytywanymi podziękowaniami i prośbami przez jego wstawiennictwo i z uzyskaniem odpustu zupełnego. Po nim odprawiono Mszę św. pod przewodnictwem ks. kan. Leszka Jażdżewskiego, dyrektora Archiwum Archidiecezjalnego, duszpasterza Kaszubów.

W homilii, wygłoszonej w języku kaszubskim i polskim, kapłan kilkakrotnie przypominał o ścisłych związkach Kaszubów z Polską. - O tym, że nie ma Kaszubów bez Polski i Polski bez Kaszubów, pisali dwaj twórcy kaszubskich hymnów. Ale znamienne jest to, że nasza społeczność ma, dzięki opatrzności Bożej, związki ze św. Józefem. Papież Grzegorz IX 19 marca 1238 r. wydał bullę, w której książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub. Jest to pierwsza w historii wzmianka o Kaszubach. Stało się to więc w dniu uroczystości św. Józefa - mówił ks. Jażdżewski.

Wspomniał też, że św. Józef jest opiekunem ludzi skrzywdzonych, poranionych. - Takimi są też Kaszubi. I nie chodzi tu tylko o najnowszą historię, czyli II wojnę światową czy lata komunizmu. Bolesne doświadczenia dotykały Kaszubów także wcześniej, już od I rozbioru Polski w 1772 r., a szczególnie w II poł. XIX wieku. Walka z naporem i prześladowaniem ze strony Niemców, z falami osadnictwa rozpoczęła się już w średniowieczu. Ale przetrwaliśmy ją jako Kaszubi i Polacy dlatego, że zawsze byliśmy związani z Kościołem. I blisko Boga. Më trzimómë z Bògã (trzymamy z Bogiem) - wyjaśnił kaznodzieja.

Przypomniał też postać św. Jana Pawła II i jego słowa do Kaszubów w Gdyni, w czasie pielgrzymki w 1987 roku. - W tej świątyni zabrzmiał dziś język kaszubski. Zarówno w czytaniach, jak i w homilii. To też zasługa św. Jana Pawła II, który powiedział w czasie pielgrzymki do ojczyzny w Gdyni te słowa: ”Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości” - dodał ks. Jażdżewski.

W trakcie liturgii nastąpiło uroczyste zawierzenie Kaszubów z archidiecezji gdańskiej i ich sympatyków św. Józefowi z udziałem ich przedstawicieli.