Gdańskie Święto Chleba 2021

Piotr Piotrowski

publikacja 25.07.2021 14:12

W bazylice Mariackiej bp Zbigniew Zieliński przewodniczył Mszy św. w intencji piekarzy i cukierników. Liturgia rozpoczęła 26. Święto Chleba na gdańskim Jarmarku św. Dominika.

Gdańskie Święto Chleba 2021 - Przychodzimy dziś, aby podziękować Bogu za dar chleba i ludzi, którzy go przygotowują, oraz prosić o błogosławieństwo w ich pracy - mówił bp Zieliński w bazylice Mariackiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Modlitwa zgromadziła przedstawicieli obu zawodów, władze cechów i rzemieślników z Pomorza. W Mszy św. uczestniczyli też parlamentarzyści, samorządowcy, parafianie i turyści. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Zieliński.

Hierarcha nawiązał do Ewangelii, w której św. Jan opisał cud rozmnożenia chleba. - Ten ewangeliczny opis stał się zapowiedzią Eucharystii. Jest dla nas okazją do zgłębienia tajemnicy, w której Chrystus, ustanowiwszy Eucharystię, staje się chlebem życia. W rzeczywistości Ewangelii cud rozmnożenia chleba ma jednak za przyczynę głód. Chrystus ulitował się nad głodnymi i kazał ich nakarmić. Przez ten cud Pan chciał im pokazać to, co zamierza im ofiarować. Chleb, który daje życie duchowe, który zaspokaja głód ducha - mówił.

Biskup przypomniał, że obchodzone po raz 26. Święto Chleba stanowi część Jarmarku św. Dominika. - To święto ma niezwykły prymat w tym największym wydarzeniu handlowym w Polsce i Europie. Ukazuje bowiem, jak wielkie jest znaczenie chleba i jak wielką jest on świętością. Ten chleb powszedni i eucharystyczny. Przychodzimy dziś, aby podziękować Bogu za dar chleba i ludzi, którzy go przygotowują, oraz prosić o błogosławieństwo w ich pracy. Modlimy się też o to, aby tu i na całym świecie sprawiedliwie dzielono ten powszedni chleb. By nie było ludzi, którym go brakuje - powiedział kaznodzieja. - Niech z tego dnia płynie szczególna mądrość, byśmy nie tylko troszczyli się o ten chleb, który karmi nasze ciało, ale jeszcze bardziej o ludzi, których tym chlebem karmimy - dodał.

Po Mszy św. bp Zieliński poświęcił złożone u stóp ołtarza chleby, które po błogosławieństwie następnie rozdano uczestnikom liturgii.