Gdańsk. Odpust św. Jakuba

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 25.07.2021 21:53

We wspomnienie św. Jakuba Apostoła w kościele jubileuszowym ojców kapucynów w Gdańsku bp Zbigniew Zieliński przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej.

Główne obchody Roku Jakubowego odbyły się u ojców kapucynów pod przewodnictwem bp. Zielińskiego. Główne obchody Roku Jakubowego odbyły się u ojców kapucynów pod przewodnictwem bp. Zielińskiego.
Justyna Liptak /Foto Gość

Modlitwa zgromadziła osoby, którym bliska jest idea pielgrzymowania Drogą św. Jakuba.

W homilii biskup podkreślił, że tegoroczny odpust jest wyjątkowy, bo przeżywany w Roku Compostelańskim. - Stajemy do wspólnej modlitwy, by pochylić się nad obecnością Boga w naszej codzienności. Daje On o sobie znać, choćby przez życie świętych. Dzisiaj odkrywamy to, skupiając się na postaci św. Jakuba. Jest to dla nas przypomnienie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości - mówił bp Zieliński.

Zauważył, że przywołując św. Jakuba, przywołujemy również związany z nim ruch pielgrzymkowy. - Pielgrzymki wpisały się w niezwykle bogatą duchowość osób wierzących. Za ich sprawą uświadamiamy sobie, że chrześcijanin to człowiek w drodze. To ktoś, kto nie stoi w miejscu, ale podąża konkretną drogą, w wyznaczonym celu. Tym celem są życie wieczne i Bóg. Ale by tę drogę dobrze przebyć, należy nie tylko być mocnym fizycznie, ale także duchowo. Tę siłę duchową w naszej drodze dają nam Eucharystia oraz Pismo Święte - wyjaśnił kaznodzieja.

Biskup przypomniał również, że Rok Compostelański nawiązuje do starej tradycji, która sięga roku 1126. - Jako pierwszy ogłosił go papież Kalikst II. Przypada zawsze, gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba przypadnie w niedzielę - mówił. Zaznaczył również, że do odnowienia szlaków Drogi św. Jakuba w Europie przyczynił się św. Jan Paweł II, który 9 listopada 1982 r. pielgrzymował do grobu apostoła i tam zaapelował, by "Europa odnalazła swoje początki". - Ten Akt Europejski stał się zaproszeniem do ożywienia tradycji pielgrzymowania. Inspiracją do odnowienia jakubowych szlaków - dodał biskup.

Pod koniec Mszy św., z inicjatywy ks. Adama Jeszki, kapelana Pomorskiej Drogi św. Jakuba, bp Zieliński wręczył muszle osobom zaangażowanym we współtworzenie 120. Jubileuszowego Roku św. Jakuba oraz prowadzenie działań promujących Pomorską Drogę św. Jakuba. Otrzymali je m.in. członkowie Gdańskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba, którzy włączyli się w przygotowanie odpustowej liturgii, a także agape po Mszy św. Wśród wyróżnionych była również nasza redakcja. Muszlę i podziękowania odebrał ks. Maciej Świgoń, kierownik gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".

Wręczone zostały również krzyże przedstawicielom parafii jubileuszowych, zaangażowanych w krzewienie duchowości Camino. Jeden z nich przypadł w udziale ojcom kapucynom. Odebrał go br. Edward Kryger OFMCap, gwardian i rektor kościoła św. Jakuba.

Odbyły się także uroczysta prezentacja i wprowadzenie do obiegu okolicznościowego znaczka pocztowego z motywem Drogi św. Jakuba. Wydany został przez Pocztę Polską w nakładzie miliona sztuk.

Na zakończenie Mszy św. bp Zbigniew Zieliński poświęcił figurę św. Jakuba, ufundowaną przez środowisko gdańskich caminowiczów.