Gdański program Adopcji Serca ma 25 lat

Piotr Piotrowski

publikacja 17.09.2021 12:43

Z Gdańska do Afryki i Azji od ćwierćwiecza płynie wsparcie dla sierot i dzieci z najuboższych rodzin. Dzięki adopcyjnym rodzicom z Polski już prawie 10 tys. najmłodszych przeżyło, zdobyło wykształcenie i pracę, dając przyszłość swoim narodom.

Gdański program Adopcji Serca ma 25 lat Nyakinama, Rwanda. Spotkanie z niepełnosprawnymi dziećmi i ich rodzinami z programu. Archiwum Adopcji Serca

W 1996 r. światem wstrząsały obrazy okrutnej wojny domowej w afrykańskiej Rwandzie. Niedająca się opisać przemoc, krwawe rzezie plemienne, ludobójstwo, chaos, a w tym wszystkim ofiary - niewinni ludzie wplątani wbrew woli w wojenne szaleństwo.

W gdańskiej wspólnocie Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata "Maitri", która miała kontakty z pallotyńskimi misjonarzami, zrodził się pomysł na długoterminowy program pomocy dla rwandyjskich sierot. Na początku w porozumieniu z Sekretariatem Misyjnym księży pallotynów wysłano do Rwandy dwa kontenery z darami. Jednak ta forma pomocy okazała się niewystarczająca i mało efektywna. Ówczesny szef wspólnoty Wojciech Zięba, bazując na doświadczeniach misji Jeevodaya w Indiach, gdzie ofiarodawcy z Polski wspierali dzieci z rodzin osób chorych na trąd, postanowił stworzyć program długoterminowego wsparcia konkretnego dziecka przez sponsorów. Tak powstał w 1996 r. program Adopcja Serca - odpowiedź na apele misjonarzy z Rwandy o pomoc w ratowaniu życia i zapewnieniu dostępu do edukacji.

Adopcja Serca w 2021 r. to akcja profesjonalnie prowadzona przez biuro w Gdańsku, gdzie 6 pracowników, kierowanych przez koordynatora akcji Tadeusza Makulskiego, wspieranych przez sporą grupę wolontariuszy, prowadzi akcję, przepływ informacji pomiędzy misjami a biurem, dokumentacje, pełni kontrolę księgową i merytoryczną, tłumaczy korespondencję między dziećmi a rodzicami. Oprócz ośrodka gdańskiego w program adopcji na odległość zaangażowane są wspólnoty Ruchu w Poznaniu, Wrocławiu, Bytomiu, Lublinie i czeskim Ołomuńcu. Po drugiej stronie - w miejscu odbierania pomocy - są misjonarze koordynujący nabór do akcji i, oczywiście, dzieci.

Jak wziąć udział w Adopcji Serca

Adopcja Serca to dzieło pomocy sierotom i dzieciom ze skrajnie ubogich krajów Afryki i Azji, prowadzone przez Ruch Maitri od 1996 roku. Udział w programie oznacza moralne zobowiązanie ofiarodawcy do niesienia pomocy konkretnemu, znanemu z imienia i nazwiska, podopiecznemu. Chodzi o uchronienie najbiedniejszych od śmierci głodowej i chorób oraz zapewnienie dzieciom pieniędzy na naukę i przygotowanie do samodzielnego życia.

Aby wspierać konkretne dziecko, należy:

  • wypełnić deklarację przystąpienia do programu dostępną na stronie www.maitri.pl/deklaracja,
  • w deklaracji wskazać wybraną formę pomocy,
  • udział w programie potwierdzić przez opłacenie składki adopcyjnej za 3 miesiące.

Więcej informacji o Adopcji Serca i innych programach pomocowych na stronie www.maitri.pl.


O akcji pomocy dla dzieci w nr. 39 "Gościa Gdańskiego" na 19 września.