Inauguracja roku akademickiego na Pomorzu

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 02.10.2021 11:50

- Niech wszystkich profesorom i studentom w każdym dniu nowego roku akademickiego towarzyszy mądrość Boża - życzył abp Tadeusz Wojda.

W archikatedrze oliwskiej modlili się przedstawiciele świata nauki z Wybrzeża. W archikatedrze oliwskiej modlili się przedstawiciele świata nauki z Wybrzeża.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Uroczystą Mszą św. sprawowaną w archikatedrze oliwskiej, pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, rozpoczęto na Pomorzu nowy rok akademicki. Eucharystię koncelebrowali bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, bp Wiesław Szlachetka, rektorzy seminariów duchownych z Gdańska, Pelplina i Torunia, duszpasterze akademiccy oraz przybyli kapłani. W archikatedrze oliwskiej modlili się rektorzy uczelni Wybrzeża, profesorowie, studenci, klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, a także wierni świeccy.

- Jak co roku na początku października gromadzimy się jako społeczność akademicka Pomorza, Trójmiasta, by modlitwą i ofiarą Mszy św. rozpocząć nowy rok pracy na naszych uczelniach. Pragniemy na Eucharystii i w Bożym słowie szukać wskazówek do życia, pracy, działań w tym kolejnym roku, który jest przed nami - mówił w homilii bp Kasyna. 

Biskup pelpliński zaznaczył, że jedną z najpiękniejszych cnót, która może zdobić człowieka, jest mądrość. - Natchniony mędrzec powiada, że mądrość przewyższa wszelkie bogactwa i wszelkie wartości. Jest bardziej wartościowa niż złoto i srebro, jest ważniejsza nawet od zdrowia, piękna i światła. Ta mądrość jest każdemu człowiekowi dana i zadana. Jest dana - to znaczy, że jest ona darem Bożym, jednym z siedmiu darów Ducha Świętego, o który trzeba nam prosić na modlitwie. Jest zadana - to znaczy, że trzeba jej poszukiwać, trzeba ją zdobywać, wsłuchując się w głos Pana Boga, ludzi, których Bóg stawia na naszej drodze życia. Trzeba zdobywać ją w trudzie, bo wszelkiej pracy człowiek musi poświęcić czas, siły i wszystko to, co pozwala, by wraz z umysłem dojrzewało serce. Trzeba zdobywać ją w trudzie przez modlitwę, niekiedy na kolanach przed Bogiem, niekiedy na krześle nad książką czy w laboratorium. Każda wyższa uczelnia winna prowadzić ku mądrości - podkreślił.

Hierarcha przypomniał, że mądrość to nie tylko wiedza, ale coś więcej. - Mądrość to także sztuka rozumienia świata i życia, sztuka poprawnego myślenia, odpowiedzialnego mówienia, prawego postępowania. Mądrość to sprawność duchowa człowieka, która decyduje o szlachetności. Mądrość jest syntezą wielu cnót intelektualnych, moralnych, religijnych. Jest wypadkową spotkania się w człowieku wielu wartości, w szczególności prawdy, dobra, piękna i świętości. A więc wartości, które pochodzą z wielu dziedzin, kultury, nauki, etyki, sztuki i religii. U podstawy tych wartości jest zawsze prawda. Bowiem bez prawdy nie ma ani dobra, ani piękna, ani świętości i nie ma również mądrości. Każda więc wyższa uczelnia winna być nastawiona na odkrywanie prawdy o świecie, człowieku i Panu Bogu - zaznaczył kaznodzieja.

- Módlmy się o to, aby polskie uczelnie przywracały publicznej pamięci, a zwłaszcza nauce, kulturze i technologii zapomnianego tam współcześnie Pana Boga, bez którego wszelkie ludzkie dzieła okazują się marnością. Niech nasza wspólna modlitwa i Ofiara Eucharystyczna dopomogą nam, byśmy w naszym życiu nie zagubili właściwego kierunku i właściwego spojrzenia. Byśmy jako wykładowcy i studenci szkół wyższych stawali się prawdziwą universitas - jedną uczelnianą rodziną nauczających i nauczanych, mistrzów i studentów. Byśmy słowem i swoim życiem składali świadectwo Chrystusowi, prowadząc swoich uczniów, słuchaczy, czytelników zawsze do Niego, a nigdy do samych siebie. Byśmy byli pełni największego zaangażowania, siewcami prawdy na urodzajną glebę umysłów i serc polskiej młodzieży. Niech światło Ducha Świętego nas wszystkich wspomaga. Niech Ten, który jest Prawdą, Drogą i Życiem nas wszystkich umacnia i nam błogosławi - zakończył bp Kasyna.