Gdańsk. 25. rocznica erygowania parafii i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 07.10.2021 10:24

Abp Tadeusz Wojda przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 25. rocznicy erygowania parafii i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance.

Abp Wojda podkreślił, że Matka Boża Fatimska ze swoim przesłaniem powinna być obecna w każdej rodzinie tutejszej parafii. Abp Wojda podkreślił, że Matka Boża Fatimska ze swoim przesłaniem powinna być obecna w każdej rodzinie tutejszej parafii.
Justyna Liptak /Foto Gość

Już na wstępie metropolita gdański podkreślił, że uroczystość 25-lecia parafii i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest wymowną okolicznością do wyśpiewania Bogu wdzięczności. - Tę wdzięczność pragniemy wznieść przez pośrednictwo Matki Bożej, bo to Ona jest przemożną patronką tej parafii i tutejszej wspólnoty wiernych - mówił.

Przypomniał, że MB Fatimska była u początków powstawania tej parafii. - 8 i 9 maja 1996 r., w czasie ogólnopolskiej pielgrzymki, Żabiankę nawiedziła figura Matki Bożej Fatimskiej. Niewiele ponad miesiąc później, a dokładnie 27 czerwca, abp Tadeusz Gocłowski z istniejącej na tych terenach parafii pw. Najświętszej Maryi Panny utworzył i erygował nową parafię i oddał pod opiekę Matki Bożej Fatimskiej - przypomniał metropolita gdański.

Dodał, że ta piękna świątynia i parafia powstała więc jako wotum dziękczynne za dar nawiedzenia archidiecezji przez figurę Pani z Fatimy. - A skoro tak, to w programie duszpasterskim tej parafii powinno wybrzmiewać szczególnie orędzie fatimskie. Przesłanie Matki Bożej Fatimskiej przekazane dzieciom - Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji - powinno animować życie parafialne, ale także rodzinne i osobiste wiernych. Matka Boża Fatimska ze swoim przesłaniem powinna być obecna w każdej rodzinie tutejszej parafii. Trzeba powracać do tego przesłania, zgłębiać je, a przede wszystkim nim żyć i innych zachęcać do jego przyjęcia - podkreślił abp Wojda.

- Jakże potrzebna jest ta Jej zachęta, abyśmy nieustannie prosili o miłosierdzie Boże. Ona nas zachęca do nawrócenia, bo wie, że prędzej czy później każdy będzie musiał stanąć przed Bogiem i rozliczyć się ze swojego życia. Ona więc nas zaprowadzi do swojego Syna, abyśmy dostąpili Jego miłosierdzia. A największym miłosierdziem jest oczyszczenie naszego serca z grzechów - zaznaczył hierarcha.

Arcybiskup podkreślił, że aby ułatwić człowiekowi tę drogę oczyszczenia, Maryja zaprosiła dzieci z Fatimy i zaprasza dzisiaj każdego z nas, abyśmy otwierali swoje serce na miłosierdzie Boże, abyśmy zwracali się do Jej Niepokalanego Serca. - Jakże ważne są objawienia fatimskie! Z Fatimy orędzie nawrócenia i nadziei rozpowszechnia się na cały świat. Wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie i przez pokutę otwierali serca na nawrócenie. Wnośmy je do naszych domów i rodzin. Korzystajmy z jego darów, aby - jak mówił św. Jana Paweł II w 1997 r. w sanktuarium fatimskim w Zakopanem - "ludzie poznali i uznali jednego prawdziwego Boga oraz tego, którego posłał, Jezusa Chrystusa" - zakończył metropolita gdański.