Dzień Dziecka Utraconego w Gdańsku

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 17.10.2021 10:50

W sobotę 16 października w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance modliła się Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka.

Po Mszy św. odbył się "chrzest pragnienia". Po Mszy św. odbył się "chrzest pragnienia".
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Eucharystię sprawował i słowo Boże wygłosił ks. Jan Uchwat, archidiecezjalny duszpasterz wspólnoty. - Jak to jest możliwe, że do twojego domu przyszła śmierć? Jak to jest możliwe, że w tym doświadczeniu jest Bóg, który kocha? - pytał w homilii kapłan.

- Jezus zapłakał nad śmiercią Łazarza i był razem z Marią i Martą w ich domu, był razem z nimi w ich cierpieniu. Teraz też Chrystus jest razem z nami. I w doświadczeniu śmierci naszych dzieci również Bóg zapłakał. Jeśli te słowa są dla ciebie nie do przyjęcia, są tak bolesne, że pojawia się złość, może nawet nienawiść do Pana Boga to uwierz, że taki moment, taki dzień nastanie, kiedy ujrzysz światło Chrystusa i twoje dziecko, które żyje w niebie. Wtedy znajdziesz pokój serca. Dzisiaj Jezus jest z wami bardzo blisko - podkreślił ks. Uchwat.

- Twoje dziecko zmartwychwstanie. Będziesz mógł je zobaczyć. Zostaw pytania: jak, kiedy? Jezus zadaje dziś pytanie o twoją wiarę. Łatwiej jest wierzyć, kiedy wszystko jest proste. Czy w tym doświadczeniu śmierci wierzysz, pomimo wszystko ufasz Mu? Jesteśmy tutaj razem, aby się modlić wspólnie w naszej rodzinie osieroconych rodziców, prawdziwie umiłowanych przez Pana Boga, którzy macie zranione serce i dźwigacie krzyż cierpienia - mówił kaznodzieja. 

- Zdobądź się może dzisiaj na taki heroizm, aby nawet z zaciśniętym gardłem, jeżeli jesteś w stanie, wypowiedzieć Jezusowi: wierzę, ufam Ci, przyjdź Panie - zachęcał duszpasterz.

Po Mszy św. odbył się "chrzest pragnienia". - Chcemy w tej modlitwie jako Kościół towarzyszyć tym osieroconym, bardzo cierpiącym rodzicom, którzy nie mogli ochrzcić swojego dziecka, być może nie nadali jeszcze imienia swojemu dziecku. Podchodząc do chrzcielnicy, można wypowiedzieć na głos, albo w sercu imię swojego dziecka. W ten sposób wyrażam swoją wiarę i oddaję Jezusowi swoje dziecko. To jest bardzo trudne - oddać swoje dziecko w najlepsze ręce - przyjaciela, który razem z Tobą płacze - wyjaśnił ks. Uchwat.

Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka istnieje od 12 lat. Kolejne spotkanie odbędzie się 11 grudnia o godz. 15.00 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Więcej informacji nt. wspólnoty i pomocy po stracie dziecka można uzyskać na: www.stratadziecka.pl.