"Gaudeamus igitur" w Gdańskim Seminarium Duchownym

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 19.10.2021 18:11

Mszą św. w archikatedrze oliwskiej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego, rozpoczęto inaugurację roku akademickiego w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Rok akademicki 2021/2022 w Gdańskim Seminarium Duchownym rozpoczęło 35 kleryków, z czego 10 na pierwszym roku.  Rok akademicki 2021/2022 w Gdańskim Seminarium Duchownym rozpoczęło 35 kleryków, z czego 10 na pierwszym roku.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Metropolita gdański homilię rozpoczął od fragmentu Ewangelii św. Łukasza: "Niech będą przepasane biodra wasze i zapalone pochodnie. A wy bądźcie podobni do ludzi oczekujących swego pana, kiedy z uczty powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze" (Łk 25,35).

- Wydaje się, że te słowa są jak najbardziej właściwe na inaugurację roku akademickiego. Dają one wskazanie, jak powinna wyglądać postawa chrześcijanina, a tym bardziej kandydata do kapłaństwa. Przepasane biodra są oznaką gotowości do podejmowania posługi. I nie chodzi tu o gotowość niewolniczą, lecz gotowość, która wypływa ze świadomości, iż jesteśmy wezwani do pełnienia ważnej posługi. Ta posługa to prawdziwa misja, która staje się zasadniczą częścią życia każdego chrześcijanina, a w szczególny sposób, kapłana - mówił abp Wojda.

Zaznaczył, że skuteczność i owocność tej misji domaga się, aby była realizowana razem z Jezusem. - To nie jest nasza misja, lecz Jezusa. Skoro jest to misja Jezusa, to logiczne, że z Nim o tej misji należy rozmawiać i Jego pytać o możliwość jej realizacji - dodał metropolita.

- Na początku tego roku zarysowuje się więc jasno plan pracy: zbliżyć się do Jezusa, poznać Go, nawiązać z Nim głęboką przyjaźń, rozmawiać nieustannie o przyszłej misji. Jest to praca, która dokonuje się na trzech poziomach: dydaktycznym, wychowawczym i samowychowawczym. Zadaniem profesorów i wykładowców jest tak ukazywać prawdy wiary, aby one rozbudzały w seminarzystach pragnienie coraz to ochotniejszego i głębszego przenikania intelektem w tajemnice naszej wiary - podkreślił abp Wojda.

Hierarcha nawiązał również do zakończonej wizyty ad limina apostolorum i spotkania z papieżem Franciszkiem. - Ojciec Święty wskazał na cztery wymiary, które powinny wybrzmieć w całokształcie formacji seminaryjnej. Pierwszy to formacja duchowa. Kapłan musi być człowiekiem wiary, modlitwy i głębokiej przyjaźni ze swoim Mistrzem - Jezusem. Bez solidnego życia duchowego nie ma autentycznego kapłaństwa - podkreślił metropolita gdański.

- Drugi to formacja intelektualna. Jest ona konieczna do należytego zgłębienia tajemnic Bożych. Kapłan musi mieć solidne przygotowanie, aby ze spokojem móc głosić, przepowiadać, nauczać i mówić o tych tajemnicach. Trzeci to formacja do życia wspólnotowego. Wielu kapłanów doświadcza trudnej samotności, brakuje im solidnych braterskich relacji, wzajemnego wsparcia ludzkiego i duchowego. Tę potrzebę wspólnoty należy wypracować w sobie w czasie studiów seminaryjnych i umacniać przez całe życie kapłańskie. Czwarty wreszcie to formacja apostolska. Papież zachęcał, aby seminarzyści podejmowali praktyki duszpasterskie w różnych środowiskach i kontekstach społecznych. Szerokie i zróżnicowane doświadczenie apostolskie pozwala lepiej pojąć sens misji kapłańskiej - wyjaśnił abp Wojda.

- Dzisiejsza celebracja eucharystyczna na inaugurację roku akademickiego 2021/2022 jest wyrazem zawierzenia wszystkich naszych wysiłków formacyjnych Temu, Który wybiera, powołuje i nam powierza do wychowania - Jezusowi Chrystusowi. Prośmy Go więc, aby nas wspierał w tym odpowiedzialnym zadaniu prowadzenia Jego seminarium, zapewnieniu należytej formacji wszystkim kandydatom do kapłaństwa, kierując się konkretnymi wskazaniami formacyjnymi jak również hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego: "Posłani w pokoju Chrystusa". Niech świadomość bycia posłanym w pokoju Chrystusa wszystkim nam towarzyszy i motywuje - zakończył metropolita.

Druga część uroczystości odbyła się w auli św. Jana Pawła II. - Cieszę się, że tegoroczna inauguracja roku akademickiego może odbyć się w formie stacjonarnej, że możemy obchodzić święto naszej uczelni z naszymi przyjaciółmi i sympatykami. Mamy w pamięci wydarzenia sprzed roku, kiedy zamiast akademii inauguracyjnej wielu z nas oglądało cztery ściany swoich pokoi. Doświadczenie związane z chorobą pozwoliło nam odkryć na nowo potrzebę wspólnoty i braterstwa w budowaniu atmosfery domu formacyjnego, w którym pierwszym formatorem jest sam Bóg - mówił podczas przemówienia inauguracyjnego ks. dr Krzysztof Kinowski, rektor GSD.

- Z nadzieją patrzymy w przyszłość. Rozpoczynamy ten rok akademicki z nową energią i entuzjazmem, wprowadzając w życie postanowienia nowego dokumentu Konferencji Episkopatu Polski "Droga formacji prezbiterów w Polsce", wytyczającego nową organizację formacji kapłańskiej w naszym kraju. Od tego roku będzie składała się ona z czterech etapów: okresu propedeutycznego, stawania się uczniem Chrystusa, upodobnieniem się do Chrystusa i okresem pastoralnym, co w całości stanowi 7 lat formacji - wyjaśnił ks. rektor.

- Drodzy klerycy, zwłaszcza wy, alumni I roku. Wkraczacie w nowy rok formacyjny z radością i gorliwością. Z odwagą podążajcie za waszymi marzeniami, wpisanymi w piękny Boży plan, przygotowany dla każdego z was przez Stwórcę - powiedział rektor gdańskiego seminarium.

Podczas uroczystości alumni I roku złożyli swoje studenckie ślubowanie, a następnie z rąk metropolity gdańskiego, ks. prof. Piotra Tomasika, dziekana Wydziału Teologicznego UKSW oraz rektora seminarium otrzymali indeksy.

Wykład inauguracyjny "Chrześcijańskie korzenie pojęcia wolnej woli" wygłosiła dr hab. Martyna Koszkało, prof. UG, prowadząca w seminarium wykłady z filozofii.

Kolejnym punktem inauguracji było wyróżnienie najlepszych alumnów. Stypendia wręczyła również Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

Na zakończenie uroczystości metropolita gdański udzielił wszystkim Bożego błogosławieństwa.