Abp Tadeusz Wojda ustanowił archidiecezjalne sanktuarium św. Jana Pawła II

Piotr Piotrowski

publikacja 22.10.2021 22:18

Kościół pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie w piątek 22 października został ogłoszony archidiecezjalnym sanktuarium św. Jana Pawła II. Dekret odczytano podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył abp Tadeusz Wojda.

Abp Tadeusz Wojda ustanowił archidiecezjalne sanktuarium św. Jana Pawła II Abp Tadeusz Wojda poświęcił w świątyni tablicę upamiętniającą ustanowienie sanktuarium. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Uroczystość w świątyni na Zaspie miała miejsce w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Rozpoczęła ją adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy w podziemiach budynku, w której znajdują się m.in. relikwie papieża. W modlitwie uczestniczyli: abp Wojda wraz biskupami pomocniczymi Wiesławem Szlachetką i Zbigniewem Zielińskim, ks. Kazimierz Wojciechowski, proboszcz parafii, kapłani z dekanatu Przymorze, liczni księża diecezjalni, a także posługujące w parafii siostry ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy. Następnie zgromadzeni przeszli do górnego kościoła, gdzie rozpoczęła się Eucharystia z udziałem wiernych, parafian i licznych reprezentantów męskich wspólnot Semper Fidelis, uczniów ZSO im. Jana Pawła II w Gdańsku oraz pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej i spoza niej.

Parafia Opatrzności Bożej na Zaspie jest szczególnie związana z osobą świętego papieża i jego nauczaniem. W miejscu istniejącej świątyni, w czasie 3. pielgrzymki do ojczyzny Ojciec Święty odprawił 12 czerwca 1987 r. Eucharystię dla przedstawicieli świata pracy. Relikwie Jana Pawła II przekazał parafii kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w 2012 roku. On także konsekrował świątynię.

W 1999 roku przed wejściem do kościoła odsłonięto wykonany z granitu pomnik Jana Pawła II na Placu Trzeciego Tysiąclecia. To tu gromadziły się tłumy gdańszczan w dniu, gdy św. Jan Paweł II odchodził do domu Ojca. Od kilku lat działa przy parafii Gdański Ośrodek Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II. Przed rozpoczęciem Mszy św. przedstawiciele parafian, Mariusz Drapikowski, gdański artysta bursztynnik, wraz z małżonką przypomnieli o związkach papieża z Gdańskiem i tym miejscem. Podziękowali metropolicie gdańskiemu za poświęcenie ośrodka i ustanowienie sanktuarium.

Następnie bp Wiesław Szlachetka odczytał dekret, w którym napisano m.in.: ”Podczas swojej III Pielgrzymki do Ojczyzny Ojciec Święty Jan Paweł II przybył nad Bałtyk, na gdańską Zaspę, gdzie 12 czerwca 1987 r., sprawował uroczystą Eucharystię przy ołtarzu-statku i wypowiedział następujące słowa: »Witam i pozdrawiam Gdańsk. Witam w nim to, czym stał się w ostatnich latach. Upamiętniają to symboliczne krzyże obok stoczni i napis: Pan da siłę swojemu ludowi, Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju«. Gdańsk: miasto ludzi morza, miasto ludzi pracy, wielkiej pracy. Witam miasto i środowisko, w którym zrodziła się na nowo potrzeba odnowy człowieka przez pracę. Wyzwolenia człowieka przez pracę”.

Homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński. Przypomniał historię parafii, a także przełomowe w skali miasta, kraju i świata wydarzenie, którym było spotkanie św. Jana Pawła II ze światem pracy. - Można mówić o całym jego życiu, obejmującym zarówno lata dziecięce, młodość, studia, kapłaństwo, biskupstwo, papiestwo i śmierć, a nawet jego oddziaływanie po śmierci. Przywołać jednak jeszcze chcę nieznany większości z nas moment, w którym zaczęło się życie przyszłego papieża - mówił, cytując opis narodzin Karola Wojtyły 18 maja 1920 r.

- Ojciec Święty znał tę historię, rozmawiał potem z akuszerką i pamiętał, że przychodził na świat przy śpiewie litanii ku czci Matki Bożej. Papież dopatrywał się pewnego symbolu w tym fakcie. W rocznicę swoich urodzin powiedział w jednej z włoskich parafii: ”Urodziłem się pomiędzy godziną 17 a 18, czyli o tej samej godzinie, o której 58 lat później zostałem wybrany papieżem” - dodał.

- Inicjując dziś sanktuarium świętego, wracamy do jego słów o mieście wypowiedzianych tutaj. Czym jest dzisiaj Gdańsk? Odpowiedzi na to pytanie powinniśmy szukać w tym sanktuarium, byśmy tu odżyli w blasku jego czynów i przełamali złowrogi klimat, te dźwięki rozlegające się na ulicach naszego miasta w obronie prawa do zabijania. Tu powinniśmy zadawać sobie pytania, czy jesteśmy w Kościele i dla Kościoła całą duszą? I czy jesteśmy apostołami, którzy po wyjściu z tego sanktuarium będą głosić naukę papieża i jego słowa: "Nie lękajcie się”? Po to jest to sanktuarium - mówił hierarcha.

Na zakończenie Mszy św. metropolita gdański zwrócił się do wiernych. - Kiedy tu będziemy przychodzili, to święty i jego nauka powinny żyć w naszych sercach. Trzeba tu przychodzić, by doświadczać jego obecności, a potem tę obecność i naukę zabierać ze sobą. To piękne i głębokie nauczanie jest wciąż aktualne. Niech sanktuarium będzie wezwaniem o naszą wiarę, o odbudowę naszej jedności. By stąd wychodzić w świat z jego nauką i odwagą głoszenia wiary - mówił abp Wojda.

Potem udzielił zgromadzonych błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II. Przy wejściu do świątyni odsłonił także pamiątkową tablicę ustanowienia sanktuarium.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II w sanktuarium wierni będą mogli zyskać odpust zupełny.