Gdańsk. Srebrny jubileusz Akcji Katolickiej

Justyna Liptak, ks. Maciej Świgoń

publikacja 21.11.2021 13:24

Biskup Wiesław Szlachetka przewodniczył Mszy św. w święto patronalne Akcji Katolickiej. Modlitwa, która odbyła się w archikatedrze oliwskiej, była również okazją do zainaugurowania obchodów 25-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej oraz zakończenia peregrynacji relikwii św. Jose Sancheza del Rio.

Peregrynacja relikwii św. Jose Sancheza del Rio była duchowym przygotowaniem do jubileuszu. Peregrynacja relikwii św. Jose Sancheza del Rio była duchowym przygotowaniem do jubileuszu.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Na początku Eucharystii Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej zaznaczyła, że peregrynacja relikwii młodego męczennika była duchowym przygotowaniem do jubileuszu. - Przykład św. Jose jest dla nas wezwaniem, abyśmy zawsze byli świadkami Chrystusa Króla i stali na straży wartości chrześcijańskich - powiedziała.

W homilii biskup Szlachetka podkreślił, że dzisiaj, w patronalne święto Akcji Katolickiej, dziękujemy Bogu za wszystkich wiernych świeckich, którzy w odpowiedzialności za Kościół - zgodnie z dewizą "widzieć, ocenić, działać" pozwalają Chrystusowi już teraz odsłaniać blask Jego królestwa, za którym tęskni świat i serce każdego człowieka.

- Pan Jezus udziela nam łaski, obdarza nas miłosierdziem, ubiera nas w szatę weselną, przygotowuje nas do pełni życia w swoim królestwie. Jezus Chrystus, Król Miłosierny i Sprawiedliwy, "Zwycięzca śmierci, piekła i szatana" ukazuje się nam dziś jako prawdziwy i jedyny Król Wszechświata. Zatem niech się nie trwoży serce nasze. Nie lękajmy się, skoro należymy do takiego Króla, ale pozwalajmy Mu, by przez nas, przez nasze słowa i czyny, mógł już teraz ukazywać w świecie blask swego królestwa - powiedział bp Szlachetka.

Hierarcha przypomniał również historię powstania Akcji Katolickiej. - Jej założycielem był papież Pius XI, który poświęcił jej Encyklikę "Ubi arcano Dei", ogłoszoną w 1922 roku. Inicjatywa utworzenia Akcji Katolickiej w Polsce została podjęta podczas Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie w 1928 r. Podczas II wojny światowej, a później w czasie komunizmu działalność Instytutu została zakazana. Wznowienie jej stało się możliwe dopiero 25 lat temu - wyjaśnił biskup.

- Dzisiaj, w patronalne święto Akcji Katolickiej, rozpoczynamy obchody tego srebrnego jubileuszu. Do tej uroczystości przygotowywała nas peregrynacja relikwii św. Jose Sancheza del Rio, który jako 14-letni chrześcijanin został umęczony w 1928 roku za wiarę w Chrystusa przez siepaczy bezbożnego prezydenta Meksyku Plutarco Callesa, owładniętego obsesyjną nienawiścią wobec katolików - przypomniał hierarcha.

- Prezydent Plutarco Calles otwarcie deklarował, że chce zniszczyć Kościół katolicki. Wojsko federalne napadało na uczestników nabożeństw w kościołach i w sposób okrutny pozbawiało ich życia. Wśród wielu tamtejszych męczenników był też młodziutki Jose Sanchez del Rio, kanonizowany przez papieża Franciszka w 2016 roku. Był brutalnie torturowany. Na wszelkie namowy do wyrzeczenia się wiary odpowiadał z ogromną odwagą: "Niech żyje Chrystus Król!" - przytoczył bp Szlachetka.

Hierarcha podkreślił, że Akcja Katolicka obrała tego młodziutkiego i wielkiego zarazem świętego za współpatrona dla swojej misji. - Jakże dzisiaj potrzebny jest nam wszystkim wzór jego wierności Chrystusowi i obrony wiary. Jakże potrzebne jest aktywne zaangażowanie ludzi świeckich w misję Kościoła, jak bardzo potrzebna jest Akcja Katolicka, by w sposób zorganizowany podejmować problemy współczesności, aby pogłębiać życie religijne, moralne, intelektualne i kulturalne, przenikać wartościami ewangelicznymi życie społeczne, angażować się w formację dzieci i młodzieży, a także w kształcenie działaczy katolickich i przygotowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym - zakończył bp Szlachetka.

Pod koniec Mszy św. nastąpiło odnowienie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.