Krzywe Koło. Nowy blask barokowych polichromii

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 14.01.2022 11:23

Dobiegł końca kolejny etap prac konserwatorskich w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Odnowione barokowe polichromie można już podziwiać w gotyckiej świątyni.

Wnętrze świątyni po pracach renowacyjnych. Wnętrze świątyni po pracach renowacyjnych.
Archiwum parafii

Krzywe Koło to wieś w gminie Suchy Dąb, położona niedaleko Trójmiasta, na terenie Żuław Gdańskich. Niewielki kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego jest filią parafii Matki Bożej Różańcowej w niedalekich Koźlinach. Niepozorne gotyckie mury świątyni skrywają unikatowe wnętrze, w którym zachowało się piękne, a co jeszcze ważniejsze - kompletne wyposażenie, datowane na lata 1686-1687.

W 2015 r. rozpoczęto prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła. Pożółkłe obrazy i rozeschnięte, malowane kremową farbą ławy zaczęły odkrywać swoje tajemnice i urodę. Podczas prac trwających nieprzerwanie od 7 lat usunięto przemalowania z ław i obramień obrazów, ołtarza, ambony i części empory. Dla zespołu konserwatorskiego ogromnym zaskoczeniem był fakt, że oryginalne barokowe polichromie zachowały się w tak dobrym stanie na niemal wszystkich sprzętach kościelnych.

W zeszłym roku rozpoczęto prace konserwatorskie przy emporze chóru. Po usunięciu przemalowań odsłonięto biblijne przedstawienia - Jezusa kroczącego po wodzie na ratunek Piotrowi, Herodiadę z głową św. Jana, chrzest Jezusa w Jordanie i powrót syna marnotrawnego oraz dekoracyjne płyciny z festonami pełnymi kwiatów i owoców.

Ukończono również renowacje ław - tzw. stalli "żeńskich", przedstawiających w zapleckach portrety świętych niewiast, niosących przesłanie cnót kardynalnych, a także ławy z portretami prorokiń. Konserwacji została również poddana ława apostołów. Widnieją w niej wizerunki Dwunastu, a w jej wschodnim krańcu znajduje się przedstawienie Chrystusa Mundi.

Działania konserwatorskie odsłoniły spod przemalowań w pełni zachowaną w oryginalnej formie, barokową dekorację świątyni. Dziś, wchodząc do wnętrza, mamy niezwykłą możliwość "przeniesienia się w czasie" wprost do roku 1686.

Prace konserwatorskie w kościele są finansowane przez parafię ze wsparciem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku, a także przy wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Dóbr Kultury (Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz) ze środków Republiki Federalnej Niemiec.