Pustynia w mieście

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 23.02.2022 14:05

- Na wzór odradzającej się w Rzymie starożytnej tradycji pielgrzymowania do miejsc stacyjnych, od Środy Popielcowej będziemy wędrować do kaplicy Królewskiej w Gdańsku, aby tam spotykać się na rozważaniu słowa Bożego i Eucharystii - mówi ks. Piotr Przyborek.

Modlitwa odbywać się będzie od godz. 19.30. Modlitwa odbywać się będzie od godz. 19.30.
Archiwum bazyliki Mariackiej

Początki pielgrzymowania rzymskich chrześcijan sięgają czasów pierwotnego Kościoła. Podczas prześladowań mieli w zwyczaju nawiedzanie grobów męczenników. W kolejnych wiekach praktyka ta przerodziła się w wędrowanie do stacji, szczególnie w Wielkim Poście, gdzie najczęściej sprawowano Eucharystię.

Później pielgrzymki miały swoje stałe ramy. Po południu gromadzono się w wyznaczonym miejscu, skąd papież, w otoczeniu prezbiterów i diakonów, prowadził procesję do kolejnej stacji. Po drodze dołączali do niej mieszkańcy, a wszyscy jej uczestnicy śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych.

W drugim tysiącleciu zwyczaj pielgrzymowania do miejsc stacyjnych stopniowo zaczął zamierać, by na nowo odżyć w drugiej połowie XX wieku. Impuls dał temu św. Jan XXIII, udając się w Środę Popielcową w 1959 r. do bazyliki św. Sabiny na Awentynie, gdzie posypano mu głowę popiołem. Do dziś praktyka nawiedzania kościołów stacyjnych jest w Wiecznym Mieście bardzo żywa i stała się coraz popularniejsza w innych miastach na świecie, w Europie i w Polsce.

W tym roku, po raz pierwszy w naszej archidiecezji, miejscem stacyjnym będzie kaplica Królewska, znajdująca się w centrum Gdańska przy ul. Świętego Ducha 58. - Pielgrzymować będziemy indywidualnie. O godz. 19.30 będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, połączona z medytacją w ciszy. Następnie, o godz. 20 - Eucharystia. Rozważać będziemy Księgę Wyjścia, by dojść do Ziemi Obiecanej, a więc Świąt Zmartwychwstania. Podobnie jak lud izraelski przeszedł przez pustynię z niewoli do wolności chcemy przygotować się do Paschy, która jest przejściem ze śmierci do życia - wyjaśnia ks. Przyborek.

Wielkopostne rozważania będą również umieszczane w formie nagrań na stronie internetowej Szkoły Biblijnej Archidiecezji Gdańskiej.