Caritas. Wyruszył transport humanitarny do Ukrainy

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 09.03.2022 12:39

Z magazynu Centrum Kryzysowego Caritas, zlokalizowanego przy ul. Ku Ujściu 58 w Gdańsku, wyruszył transport z pomocą humanitarną. Na samochód ciężarowy zapakowano w sumie 33 palety, które zostaną rozdystrybuowane bezpośrednio za naszą wschodnią granicą.

Abp Tadeusz Wojda rozmawiał z wolontariuszami Caritas. Abp Tadeusz Wojda rozmawiał z wolontariuszami Caritas.
Justyna Liptak /Foto Gość

Transport przekazywanych darów pobłogosławił abp Tadeusz Wojda, który podkreślił, że pomoc płynąca z naszej archidiecezji w kierunku Ukrainy ma realny kształt. - Sam fakt, że do tej pory z parafii archidiecezji spłynęło 1,8 mln zł na pomoc, w tym prawie 150 tys. zł na konto Caritas Archidiecezji Gdańskiej, dzięki czemu takie transporty jak ten mogą wyruszyć w drogę, pokazuje piękny wyraz solidarności z narodem ukraińskim, z potrzebującymi. Ale nie jest to jedyna forma wsparcia. W tym magazynie Caritas ciągle przybywa rzeczy i produktów, które dostarczane są przez osoby indywidualne - podkreślił metropolita gdański.

Dodał, że ten transport humanitarny nie jest jedyny. - Złożyliśmy już zamówienie na kolejne partie artykułów spożywczych i przemysłowych, o których wiemy, że są potrzebne za naszą wschodnią granicą. Dlatego kiedy tylko wszystko dotrze do tego magazynu, będziemy wysyłać dalszą pomoc do Ukrainy - wyjaśnił.

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy przekazanych do Ukrainy były m.in. śpiwory, pampersy, artykuły do higieny dla dzieci i dorosłych, woda oraz żywność z długim terminem przydatności do spożycia. - Rzeczy te trafią w różne miejsca w Ukrainie. Będą dystrybuowane przez miejscową Caritas bądź przez ośrodki misjonarzy - dodaje arcybiskup.

Metropolita gdański podziękował wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę pieniężną, pomoc indywidualną. Dodał, że bardzo ważne jest również, iż uciekający przed wojną znaleźli schronienie w naszym kraju. - Piękny jest fakt, że w Polsce nie ma obozów przejściowych. Dzięki Caritas Archidiecezji Gdańskiej udało się do tej pory zakwaterować 175 osób. Przebywają one obecnie w domach parafialnych oraz zakonnych - mówił abp Wojda.

Zaznaczył jednocześnie, że tych miejsc, gdzie będą mogli się zatrzymać uchodźcy wojenni, będzie ciągle w naszej archidiecezji przybywać.

Każdy chętny może pomóc w segregowaniu darów w magazynie Centrum Kryzysowego Caritas, zlokalizowanego przy ul. Ku Ujściu 58 w Gdańsku - od poniedziałku do soboty w godz. 8-16.

Natomiast każdy, kto chciałby podarować żywność z długim terminem przydatności do spożycia oraz środki czystości i higieny osobistej, może to zrobić w jednym z punktów:

  • ul. ks. Gierosa 8a, Rumia (poniedziałek-piątek, godz. 8-16);
  • ul. Jęczmienna 8, Gdynia (całodobowo);
  • ul. Fromborska 24, Gdańsk (całodobowo);
  • al. Niepodległości 778, Sopot (poniedziałek-sobota, godz. 8-16 - wjazd od ul. Sikorskiego 2);
  • parafia pw. bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim, ul. Orzeszkowej 5 (poniedziałek-piątek, godz. 16-19);
  • parafia NMP w Wejherowie, ul. Rybacka 22 (poniedziałek-piątek, godz. 17-18, oraz niedziela, godz. 9-16);
  • parafia Wniebowzięcia NMP we Władysławowie, ul. Żeromskiego 22 (poniedziałek-piątek, godz. 9-13);
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, pl. Władysława Bartoszewskiego 1 (poniedziałek-piątek, godz. 8-22).

Potrzebne są także rzeczy nieużywane: bielizna, skarpetki, buty.

Ksiądz Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, zachęca, by przekazywane do Caritas produkty były jednorodne. - Lepiej przynieść paczkę złożoną tylko i wyłącznie z jednego rodzaju produktu - może to być cała zgrzewka wody albo karton środków higieny osobistej - mówi dyrektor.