Bp Zieliński i bp Szlachetka zawierzyli Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 26.03.2022 10:24

W archikatedrze oliwskiej bp Zbigniew Zieliński i bp Wiesław Szlachetka sprawowali Mszę św. w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Na zakończenie, w jedności z papieżem Franciszkiem, biskupi zawierzyli Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi.

Przed Najświętszym Sakramentem biskupi zawierzył Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi. Przed Najświętszym Sakramentem biskupi zawierzył Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi.
Justyna Liptak /Foto Gość

Na wstępie bp Zieliński podkreślił, że w tę modlitwę angażuje się dzisiaj cały Kościół. - Prośmy miłosiernego Boga za wstawiennictwem Maryi o pokój. Ta dzisiejsza uroczystość to również czas, kiedy podejmujemy dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, otaczając modlitwą nienarodzone, a zagrożone aborcją dzieci. Otwórzmy nasze umysły i serca na prawdę o tym, jak wiele warte jest życie. Niech zapłonie w nas miłość do życia - mówił.

Homilię wygłosił bp Szlachetka. Podkreślił w niej, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego to również 30. rocznica powstania archidiecezji i metropolii gdańskiej. - Tym bardziej poświęćmy dzisiaj Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny samych siebie, Kościół i całą ludzkość, zwłaszcza Rosję i Ukrainę, prosząc o dar pokoju - podkreślił.

- Odczytana przed chwilą Ewangelia ukazuje scenę zwiastowania Pańskiego. Rozpoczęło ono wypełnienie zbawczych obietnic, które ogłoszone zostały w czasach Starego Testamentu. Przez wiarę Maryi, przez Jej przyjęcie woli Boga, Bóg stał się Człowiekiem - Jezusem z Nazaretu, stał się Bogiem z nami - mówił bp Szlachetka.

Podkreślił, że w czasie ostatniej wieczerzy Pan Jezus powiedział: "Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam, nie tak jak daje świat". - Jego pokój zaczyna się wtedy, gdy słucham Jego nauki i ją wypełniam. Nie ma na świecie lepszych rozwiązań dla pokoju od tych, jakie daje nauka Ewangelii, nauka Jezusa. I tylko to służy pokojowi, co jest z tą nauką zgodne - wyjaśnił.

- Bo nie można zbudować prawdziwego pokoju bez miłości, bez sprawiedliwości, bez miłosierdzia, bez przebaczenia, bez respektowania Bożych praw i przykazań. Nie można zbudować prawdziwego pokoju bez międzyludzkiej solidarności, bez szacunku dla życia każdego człowieka, zwłaszcza tego najsłabszego. Nie można zbudować prawdziwego pokoju na profanowaniu i wyszydzaniu tego, co święte, na kłamstwie, na manipulowaniu prawdą czy na tym, czego należałoby się wstydzić. Nie można zbudować prawdziwego pokoju bez pokoju serca, który zyskuje się w sakramencie pokuty i pojednania - podkreślił hierarcha.

Zaznaczył, że najważniejszym atutem pokoju, który daje Jezus, jest poczucie głębokiego sensu życia. - Bo pokój Jezusa to życie wieczne, życie w obfitości, życie, które ostatecznie upodobni nasze życie do życia samego Boga. Dlatego warto przyjąć Jezusa, Jego naukę i Jego łaskę. Bo tylko On jest pokojem - dodał.

- Maryja, przyjmując Jezusa i przekazując Go światu, jako pierwsza z ludzi uczestniczy w dziele wprowadzania Jego pokoju. Jako pierwsza stała się tak bliska Bogu, jak Jego Syn - zakończył bp Szlachetka.

Po homilii odbył się obrzęd Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem biskupi, w jedności z papieżem Franciszkiem, zawierzyli Rosję i Ukrainę opiece Niepokalanego Serca Maryi.