Pierwsza rocznica ingresu abp. Tadeusza Wojdy do archikatedry oliwskiej

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 29.03.2022 10:15

W bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie 28 marca wierni archidiecezji gdańskiej dziękowali za rok posługi abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego.

Ingres abp. Wojdy do archikatedry oliwskiej odbył się 28 marca 2021 roku. Ingres abp. Wojdy do archikatedry oliwskiej odbył się 28 marca 2021 roku.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Mszę św. w archikatedrze oliwskiej, sprawowaną pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, koncelebrowali bp Wiesław Szlachetka i bp Zbigniew Zieliński oraz licznie zgromadzeni kapłani. W liturgii uczestniczyli klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i wspólnot duszpasterskich.

Homilię wygłosił bp Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - Przed rokiem, po kanonicznym objęciu archidiecezji gdańskiej, miał miejsce uroczysty ingres do tej bazyliki archikatedralnej - matki gdańskich kościołów, a dziś, w rocznicę tego wydarzenia, modlimy się za pasterza, którego Bóg postawił na czele swojego Kościoła, i za wspólnotę wiernych, o otwartość na Boże działanie - powiedział. Zwrócił uwagę, że przeżywana uroczystość otwiera nas na wartość zbawienia, które dokonało się na krzyżu.

Przypomniał jednocześnie znaczenie katedry w posłudze biskupa. - Kościół katedralny, w którego progi wstępuje, ma przypominać biskupowi, że jest powołany do tego, aby służyć braciom, i że jest znakiem jedności w wierze lokalnego Kościoła, zgromadzonego wokół biskupa - mówił. Zwrócił też uwagę, że katedra jest centralnym miejscem celebracji, którym przewodniczy biskup. - To w tym kościele jest celebrowana uroczysta liturgia, udzielane są święcenia, poświęca się olej krzyżma i błogosławi olej chorych, tu odbywają się najważniejsze wydarzenia dla Kościoła partykularnego - wyjaśniał hierarcha.

- Stajemy dziś wokół pasterza, którego dał nam Pan, zgłębiając sens jego posługi, ale również odkrywając nasze powinności. Jeżeli biskup jest powołany, aby służyć braciom i być znakiem jedności w wierze Kościoła partykularnego, to my jesteśmy powołani do czerpania z tego daru. Jeżeli biskup jest powołany do głoszenia słowa Bożego, celebrowania uświęcającej liturgii oraz prowadzenia ludu Bożego do zbawienia, to my jesteśmy powołani do czerpania z tej posługi i uświęcania się w imię zbawienia wiecznego - zakończył rozważanie bp Zieliński.

Przed błogosławieństwem życzenia metropolicie gdańskiemu złożyli przedstawiciele młodzieży, osoby życia konsekrowanego i kapłani. Arcybiskup Wojda, dziękując za wspólną modlitwę, powiedział, że największą radością dla pasterza jest widzieć zgromadzoną owczarnię, która słucha jego głosu i idzie ku żyznym i bogatym pastwiskom. - Bardzo sobie cenię waszą obecność, wszystkich kapłanów, naszych biskupów, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych, seminarium, przedstawicieli różnych ruchów, młodzieży, wspólnot, ale też i przedstawicieli urzędów i instytucji. To na pewno dodaje odwagi i sprawia, że jest coraz większa chęć, żeby służyć i prowadzić. Coraz większa chęć, by być dla tych wszystkich, którzy przychodzą i są w potrzebie - zaznaczył arcybiskup.

Podsumowując dotychczasową posługę, podkreślił znaczenie wspólnoty i konieczności głoszenia Ewangelii. - Rok to niewiele, ale to też czas, w którym można było poznać wiele osób i budować zaufanie oraz wspólnotę. Dlatego dziękuję, że tę wspólnotę wspólnie budujemy i tworzymy każdego dnia wokół Jezusa, wokół Jego ołtarza, wokół Jego słowa. Dzisiaj czasy są na pewno trudne i potrzeba pasterzy, potrzeba kapłanów, potrzeba tych wszystkich, którzy to słowo będą głosić - podsumował metropolita gdański.

Arcybiskup Wojda został ustanowiony przez papieża Franciszka ordynariuszem diecezji gdańskiej i metropolitą gdańskim 2 marca 2021 roku. 25 marca ubiegłego roku kanonicznie objął archidiecezję, natomiast 28 marca odbył ingres do archikatedry w Gdańsku-Oliwie.