Gdynia. Z krzyżem w miejską przestrzeń

Justyna Liptak Justyna Liptak

publikacja 09.04.2022 11:28

Po przerwie spowodowanej pandemią na miejskie ulice powróciła Gdyńska Droga Krzyżowa. Tegoroczną intencją nabożeństwa była modlitwa o pokój w Ukrainie, a także za naszą ojczyznę. We wspólnym rozważaniu Męki Chrystusa wziął udział abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Tradycją Gdyńskiej Drogi Krzyżowej jest niesienie kilkumetrowego drewnianego krzyża. Tradycją Gdyńskiej Drogi Krzyżowej jest niesienie kilkumetrowego drewnianego krzyża.
Justyna Liptak /Foto Gość

Procesja z Chrystusowym krzyżem, w której wzięło udział kilkaset osób, wyruszyła sprzed Bazyliki Morskiej i przeszła ulicami: Świętojańską, al. Piłsudskiego, Legionów, Mickiewicza. Tradycją Gdyńskiej Drogi Krzyżowej jest niesienie kilkumetrowego drewnianego krzyża, który między stacjami przekazują sobie m.in. członkowie ruchów i wspólnot lokalnego Kościoła, siostry zakonne, przedstawiciele władz, stoczniowcy.

- Dzisiaj przeszliśmy ulicami tego miasta, aby stanąć pod krzyżem Jezusa. Przeszliśmy, aby powiedzieć, że krzyż jest dla nas największą wartością. By w ten sposób zaświadczyć o naszej wierze, wyrazić ją i pokazać, że Chrystus jest częścią naszego życia - mówił abp Wojda.

Hierarcha podkreślił, że w obecnym czasie musimy szczególnie zatroszczyć się o pokój we własnych sercach. - On nie tylko uchroni nas przed zagładą w doczesności, ale kiedyś w wieczności. Niech to będzie przesłanie dzisiejszego nabożeństwa - nigdy więcej wojny w moim sercu, sercu żadnego z nas. Jak pisze św. Paweł: "A w sercach waszych niech panuje pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele" - zaapelował metropolita gdański.

Zaznaczył, że wojna w Ukrainie to bolesny dowód na to, że miłość, która powinna być dla człowieka najważniejszą wartością, została podeptana. - Dlatego, prosimy Cię Boże, aby ta miłość na powrót zagościła w sercach wszystkich - dodał hierarcha.

Zakończenie modlitwy nastąpiło na Kamiennej Górze, gdzie zaplanowano odśpiewanie suplikacji i odmówienie aktu poświęcenia Najświętszej Maryi Pannie Rosji, Ukrainy i Polski. Tegoroczną intencją spotkania była modlitwa o pokój w Ukrainie, a także za naszą ojczyznę.