Gdańsk. 60-lecie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 09.04.2022 10:40

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku świętowała 60-lecie swojego istnienia. Jubileuszowe obchody rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Następnie w gmachu szkoły odbyła się uroczysta akademia.

W jubileuszowych obchodach wziął udział metropolita gdański. W jubileuszowych obchodach wziął udział metropolita gdański.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

W Eucharystii, odprawionej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, udział wzięli dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy i katecheci, rodzice, uczniowie oraz zaproszeni goście. W czasie liturgii metropolita gdański poświęcił nowy sztandar szkolny.

Podczas homilii arcybiskup wyjaśnił czym powinna być szkoła. - Przy wejściu do pewnej starożytnej świątyni pogańskiej w Grecji był napis: "Odkryj kim jesteś". Wielu filozofów i myślicieli zastanawiało się, co ten napis oznacza. W IV wieku przed Chrystusem Platon, interpretując te słowa powiedział, że człowiek to wielkie dzieło w świecie stworzonym przez Boga. Szkoła jest więc tym miejscem, gdzie odkrywamy wielkość naszego człowieczeństwa. Miejscem, w którym możemy się rozwijać - powiedział abp Wojda.

- Wiele wieków później św. Augustyn mówił, że szkoła to miejsce, gdzie odkrywamy prawdę, co znaczy "być" i jak żyć z drugim człowiekiem. Szkoła to miejsce, w którym odkrywamy prawdę, która została przez Boga ukryta w świecie, którym żyjemy, w drugim człowieku, w różnych wydarzeniach naszej codzienności. Dzięki szkole staramy się tę prawdę poznać, aby według niej żyć. W tym działaniu potrzebny jest też wymiar duchowy, potrzebny jest Kościół. Szkoła bowiem daje nam możliwości, narzędzia, ale Pan Bóg daje nam talenty, dary, inteligencję, byśmy tę prawdę odkrywali - podkreślił metropolita gdański.

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, arcybiskup zauważył, że człowiek chodzi do szkoły, otrzymuje w niej wychowanie, aby bardziej "być, niż mieć". - A jeśli już coś ma, posiada to właśnie po to, aby jeszcze bardziej być dla bliźniego. Szkoła uczy świadomości bycia dla drugiego człowieka - zaznaczył hierarcha.

Zauważył, że życie ludzkie jest jak piękna rzeźba, którą trzeba dokończyć. - Bóg ją rozpoczął, a my kończymy ją każdego dnia. Dlatego potrzebujemy narzędzi, które daje szkoła, życie duchowe, Kościół, rodzina. Dzisiaj dziękujemy Bogu za 60 lat Szkoły Podstawowej nr 58, w której uformowało się wiele pokoleń, a teraz my się formujemy i po nas kolejni będą się formować. Prośmy Boga, aby ta nasza formacja była pięknym procesem budowania naszego człowieczeństwa i odkrywania prawdy, do której wszyscy jesteśmy wezwani - zakończył abp Wojda.

Po Mszy św. w budynku szkoły odbyła się jubileuszowa akademia, podczas której zaprezentowano nowy sztandar i hymn społeczności szkolnej. - Sześćdziesiąt lat to szmat czasu dla pokoleń uczniów i nauczycieli, dzięki któremu młodzi ludzie nabywają wartości, które przekazuje szkoła - mówi Małgorzata Perzyna, dyrektor szkoły.

Z inicjatywy dr. Karola Nawrockiego, prezesa IPN, absolwenta szkoły, ufundowano i odsłonięto dwie tablice - zewnętrzną i wewnętrzną - upamiętniające Kazimierza Sołtysika, patrona szkoły. - Zginął z rąk okupanta 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich. Był wielkim człowiekiem, patriotą, nauczycielem języka polskiego, w okresie międzywojennym budował tożsamość polską, był przewodnikiem dla młodych ludzi. Chcemy, aby nasza młodzieży przyswajała aspekty jego życia i uczyła się od niego obowiązkowości, skrupulatności, dokładności, konsekwencji, jak również miłości do ojczyzny - zaznacza M. Perzyna.

Szkołę Podstawową nr 58 oddano do użytku 1122 uczniów 9 stycznia 1961 roku. Rok później otwarto boiska szkolne. Natomiast 20 marca 1965 roku placówka ogłosiła patronat Kazimierza Sołtysika. - Obchody jubileuszowe przygotowywaliśmy na zeszły rok, jednak pandemia pokrzyżowała nasze plany. Dzisiaj cieszymy się, że możemy wspólnie świętować - dodaje dyrektor szkoły.