Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych w Trąbkach Wielkich

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 12.05.2022 20:00

Z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Gdańskiej zorganizowała 12 maja festyn integracyjny na placu przy sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej. W wydarzeniu wziął udział abp Tadeusz Wojda.

- Niech to będzie dzień naszej wspólnej radości - mówił abp Tadeusz Wojda. - Niech to będzie dzień naszej wspólnej radości - mówił abp Tadeusz Wojda.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem majowym w świątyni, które poprowadził metropolita gdański.

- Najpiękniejszym momentem tego dnia jest nasze spotkanie z Matką Bożą. Możemy zawierzyć Jej wszystkie nasze sprawy, nasze rodziny i trudne sytuacje życia. Niech Matka Boża wstawia się za nami i towarzyszy nam w codzienności - mówił abp Wojda.

Podkreślił, że Pan Bóg stwarza każdego człowieka i daje mu życie, które zawsze jest życiem Bożym. - Dlatego zawsze należy się nim zaopiekować. Nasz dzisiejszy festyn jest wyrazem tej troski o osoby, które potrzebują pomocy i podkreślenia ich godności. Cieszę się, że możemy razem spotkać się w tym pięknym, wyjątkowym miejscu. Niech to będzie dzień naszej wspólnej radości - powiedział arcybiskup.

Wśród zaproszonych gości byli: Dariusz Majorek, dyrektor oddziału pomorskiego PFRON, Błażej Konkol, wójt gminy Trąbki Wielkie, a także Marzena Biernacka, wicestarosta powiatu gdańskiego.

Ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas AG zaznaczył, że godność osób niepełnosprawnych to wyzwanie dla całego środowiska. - Dlatego cieszę się, że na tym festynie z okazji Światowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych niepełnosprawni są razem z pełnosprawnymi. Są dzieci z przedszkola, osoby starsze, uczestnicy zajęć w ośrodkach rehabilitacyjnych, osoby biorące udział w warsztatach terapii zajęciowej. Nasza obecność pokazuje, że budujemy tę godność. Bo człowiek jest godny wtedy, kiedy jest uszanowany przez innych, potraktowany w taki sposób, że czuje swoją rolę w zespole - podkreślił ks. Steć.

W festynie wzięli udział osoby niepełnosprawne z ośrodków prowadzonych przez różne organizacje, podopieczni, wolontariusze i pracownicy Caritas, a także uczniowie pobliskich szkół. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in. fotobudkę, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, loterię fantową, gry i zabawy sportowe. Był też bufet z ciepłym bigosem, grochówką i kiełbaski z grilla. Nie zabrakło również pysznego ciasta, popcornu i waty cukrowej.