Na granicy doczesności

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 13.05.2022 12:30

- Warto zadawać sobie trudne pytania i odkrywać sens nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka go nie widać - mówi Ewa Liegman, autorka książki "Spotkania pod drzewem figowym. Przypowieści o śmierci".

Ewa Liegman jest propagatorką ruchu hospicyjnego, prezesem hospicjum dla dzieci i perinatalnego, współtwórcą eMOCji - Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie. Ewa Liegman jest propagatorką ruchu hospicyjnego, prezesem hospicjum dla dzieci i perinatalnego, współtwórcą eMOCji - Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Kilka dni temu na rynku wydawniczym ukazała się najnowsza publikacja E. Liegman, współtwórczyni eMOCji - Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie. W książce czytelnik spotyka się z bohaterami, którzy tracą życie w różnym wieku. Poznawane na kolejnych stronach przypowieści mówią jednak więcej o życiu niż o śmierci. Każda z nich jest zbiorem wielu spotkań, doświadczeń na cienkiej granicy życia i śmierci.

- Śmierć jest tajemnicą, a jednocześnie doświadczeniem dotykającym wszystkich ludzi na całym świecie. W hospicjum nauczyłam się zadawać sobie trudne pytania. Bez próby poszukiwania odpowiedzi na nie tracimy szansę na uświadomienie sobie ważnych spraw. Jeśli w porę wyruszymy w tę podróż, może rzadziej będziemy słyszeć: "Gdybym wiedział, że zostało mi mało czasu, inaczej bym żył". Wiele osób przez całe życie ucieka przed rzeczami, które są dla nich trudne. Ale gdy śmierć jest blisko, nie jesteśmy w stanie nigdzie uciec - podkreśla autorka.

Dlaczego "Spotkania pod drzewem figowym"? - Figowiec to dla mnie niezwykle wymowny symbol, wskazujący w wielu kulturach na znaki przemijania, kluczowe momenty w historii konkretnego człowieka i całej ludzkości. Na kartach Pisma Świętego wielokrotnie spotykamy się pod drzewem figowym, a i okoliczności zazwyczaj są wstrząsające. Jednocześnie figi są wyjątkowo słodkimi owocami, tak jakby właśnie pod trudnymi doświadczeniami krył się skarb nie z tego świata. Ta książka została napisana po to, by człowiek zrozumiał, że wszystko, co może zrobić, to pokochać swoją drogę taką, jaka ona była - wyjaśnia E. Liegman.

Spotkanie autorskie odbędzie się 20 maja o godz. 19 w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Elżbietańskiej 9/10 w Gdańsku. Książkę można kupić TUTAJ.


Więcej o najnowszej publikacji E. Liegman w 19. numerze "Gościa Gdańskiego" na 15 maja.