100-lecie parafii w Gdańsku-Brzeźnie

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 11.06.2022 16:00

- Pozostańcie zawsze wierni krzyżowi, a on będzie dla was znakiem zbawienia - mówił abp Tadeusz Wojda podczas Mszy św. z okazji 100. rocznicy powstania parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku-Brzeźnie.

100-lecie parafii w Gdańsku-Brzeźnie Eucharystii przewodniczył abp Tadeusz Wojda. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Zgromadzonych na uroczystości w sobotę 11 czerwca powitał ks. kan. Jan Świstowicz, proboszcz. - Jubileusz naszej parafii to czas dziękowania Panu Bogu za Jego miłość, okazywane miłosierdzie, za wiarę i Bożą opiekę. Wyrażam ogromną wdzięczność wobec Pana Boga za morze łask, które zsyła na wszystkich ludzi związanych z naszą parafią i zastępy gości, nawiedzających ją zwłaszcza latem, podczas wypoczynku nad Bałtykiem - powiedział kapłan.

W Eucharystii uczestniczyli: siostry zakonne posługujące w parafii, członkowie wspólnot i ruchów duszpasterskich, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani wierni.

W homilii metropolita gdański nawiązał do fragmentu Ewangelii przedstawiającego rozesłanie 72 uczniów. Powiedział, że właśnie w ten sposób Jezus pragnie dotrzeć nie tylko do wszystkich miast i miejscowości, lecz również do każdego człowieka. Tym samym ta Ewangelia ma charakter wybitnie misyjny. - Uświadamia nam ona, że głoszenie słowa Bożego, szerzenie królestwa Bożego, budowanie wspólnoty Jezusowej jest misją wszystkich uczniów Jezusa po wszystkie czasy, aż do skończenia świata, bo też wszyscy jesteśmy wezwani, aby się zbawić - zaznaczył kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że jednym z owoców trwającej od wieków misji jest powstanie parafii jako środowiska skupiającego chrześcijan wokół Chrystusa. Takim miejscem jest od 100 lat parafia pw. św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie.

W dalszej części rozważania przywołał historię tej wspólnoty, zaznaczając, że pierwsze wzmianki o Brzeźnie jako rybackiej osadzie sięgają XII w. i mają ścisły związek z oliwskimi cystersami. - Być może z przybyciem cystersów wiąże się też ewangelizacja ówczesnych mieszkańców Brzeźna. Oni od samego początku, poznawszy Ewangelię, związali się z Bogiem i Kościołem, pozostając zawsze wierni Chrystusowi - powiedział arcybiskup.

Następnie przedstawił najważniejsze wydarzenia z ostatniego 100-lecia, świadczące o żywotności parafii. Podkreślił niezwykle szybkie tempo budowy świątyni i działalność ks. Pawła Schütza, pierwszego kuratora placówki. - Ten oddany kapłan zorganizował różne stowarzyszenia kościelne, założył przedszkole parafialne, chór kościelny, troszczył się o szerzenie i umacnianie wiary swojej owczarni poprzez głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów, rekolekcji i nabożeństw oraz solidną katechezę - podkreślił metropolita.

Przypomniał wydarzenia z okresu II wojny światowej i trud odbudowy kościoła, który w 1946 r. został ponownie oddany do użytku. Zwrócił uwagę na zmiany zachodzące wśród miejscowej ludności, w dużej mierze napływowej. - Integracja grup ludzi o różnych korzeniach kulturowych i mentalnościowych stała się jednym z najpilniejszych wyzwań duszpasterskich. Nie było to łatwe z racji komunistycznej propagandy antykościelnej, ale kolejni duszpasterze podejmowali to wyzwanie z powodzeniem - stwierdził hierarcha.

Podkreślił, że ostatnie 20 lat ubiegłego wieku było w brzeźnieńskiej wspólnocie naznaczone nauczaniem św. Jana Pawła II dla mieszkańców Pomorza podczas dwóch pielgrzymek w 1987 i 1999 roku. - Parafianie wsłuchiwali się w jego nauczanie, umacniali swoją wiarę, aby następnie z odwagą dawać świadectwo swojego przywiązania do wiary, do Jezusa i do Jego krzyża. Krzyż mocno wpisał się w życie miejscowej wspólnoty. Znakiem wierności Jezusowi i Jego krzyżowi są powołania kapłańskie i zakonne, które w liczbie kilkunastu wyszły z tej wspólnoty - mówił abp Wojda. - Osobiście jestem przekonany, że ten krzyż do dziś pozostaje fundamentalnym punktem odniesienia dla miejscowej ludności, dla tutejszej wspólnoty parafialnej, dla jej rodzin i pojedynczych mieszkańców - dodał kaznodzieja.

W ostatniej części rozważania przypomniał, że nieodzowne dla życia parafii jest przekazywanie daru wiary. Misja uczniów Jezusa jest misją każdego parafianina, członka konkretnej wspólnoty. - Jezus jest zawsze z nami i poucza nas, abyśmy się nie bali dawać z odwagą naszego świadectwa. Tej wiary nie były w stanie wyrwać w przeszłości z serc mieszkańców Brzeźna ani germanizacja w okresie rozbiorów Polski, ani pożoga straszliwych wojen, ani komunistyczna antykościelna propaganda - zaznaczył metropolita.

Na zakończenie zachęcił wszystkich parafian do wierności tradycji, misji i chrześcijańskiemu powołaniu. Świątynia parafialna w Gdańsku-Brzeźnie została zbudowana w latach 1922-1924, a konsekrowana 13 czerwca 1926 r. przez pierwszego biskupa gdańskiego Edwarda O’Rourke.