Poświęcenie kościoła w Chałupach

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 19.06.2022 22:48

W parafii pw. św. Anny w Chałupach miało miejsce poświęcenie kościoła i ołtarza. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, a homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka. Podczas uroczystości 6 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania.

Poświęcenie kościoła w Chałupach Moment namaszczenia ołtarza. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Uroczystą Mszę św. z obrzędem poświęcenia kościoła i ołtarza sprawowano w niedzielę 19 czerwca, w 25. rocznicę erygowania parafii. Uczestniczyli w niej parafianie, a także goście i turyści.

- Niech ta świątynia będzie waszym miejscem spotkania z Bogiem, który do nas przychodzi i chce wzbogacać nas swoimi darami. Niech będzie ona wyrazem waszej pięknej wiary i żywym świadectwem tego, że tworzycie wspólnotę wokół stołu eucharystycznego, na którym Jezus staje się za każdym razem, kiedy sprawowana jest Eucharystia - powiedział metropolita gdański.

W homilii bp Szlachetka zaznaczył, że świątynia w Chałupach została wzniesiona z potrzeby serca i wiary mieszkańców. - To widzialny znak obecności Boga pośród swego ludu. To Boży dom, w którym gromadzi się Jego lud, Kościół, aby uwielbiać Boga, swojego Stwórcę i Zbawcę - mówił.

Biskup zwrócił uwagę, że w sakramentalnych znakach Pan Jezus udziela nam niezmierzonego bogactwa swojej łaski, którą wyjednał w ofierze krzyża. - Szczególnym darem tej łaski jest Jego Ciało i Krew - pokarm na życie wieczne, a także Duch Święty, który prowadzi do pełni wykonane przez Jezusa dzieło zbawienia. A zatem w Kościele i przez Kościół głoszone jest słowo Boże i sprawowane są sakramenty - widzialne znaki łaski zbawienia - zaznaczył bp Wiesław.

Przypominając tezę św. Cypriana z Kartaginy - "poza Kościołem nie ma zbawienia", przedstawił obrazy Kościoła obecne w Piśmie Świętym. - Pan Jezus porównuje Kościół do owczarni, w której On jest pasterzem, a my Jego owcami, o które troszczy się tak, aby nikt z nas nie zginął, lecz aby każdy miał życie wieczne. Jezus jako Dobry Pasterz oddal swoje życie za nas, abyśmy mieli życie w obfitości, czyli życie wieczne, niebo - podkreślił hierarcha.

- Innym obrazem Kościoła jest winny krzew. Jezus mówi: "Ja jestem winnym krzewem, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, ten przynosi owoc obfity". A więc Kościół to Chrystus i my w Chrystusie. A tym owocem trwania w Nim jest świętość, udział w zbawieniu i dobro, które Chrystus czyni w nas i przez nas, jeśli Mu na to pozwalamy. Te przywołane z Pisma Świętego obrazy uwypuklają prawdę, że Jezus Chrystus zbawia w Kościele i przez Kościół, dlatego poza Kościołem nie ma zbawienia - dodał kaznodzieja.

Zaakcentował, że jako katolicy jesteśmy przy samym źródle zbawienia. - To źródło bije w Kościele, a więc wśród nas - dla nas i całego świata. Dlatego chcemy z tego źródła czerpać z radością i dziękczynieniem. Każdego dnia, a zwłaszcza w niedzielę i święta, śpieszmy do tej poświęcanej dziś świątyni. Niech jej otwarte drzwi i nasze świadectwo żywej wiary będą zaproszeniem dla wszystkich, także dla tych, którzy są jeszcze daleko od Jezusa, Zbawiciela świata. A wstawiennicza modlitwa Maryi i Jej Matki, św. Anny, patronki tej parafii, niech wyprasza wszystkim pokój serca, radość i życzliwość dla bliźnich - zakończył bp Szlachetka.

Po homilii odbyły się obrzędy poświęcenia świątyni i ołtarza. Następnie abp Wojda udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Pod koniec Mszy św. parafianie i ks. Adam Pleskot, proboszcz, podziękowali arcybiskupowi za konsekrację kościoła.