Mamy pięciu nowych diakonów

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 25.06.2022 15:49

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu bp Wiesław Szlachetka udzielił święceń diakonatu 5 alumnom Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Mamy pięciu nowych diakonów Nowi diakoni wraz z bp. Wiesławem Szlachetką oraz moderatorami GSD. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

W homilii bp Szlachetka podkreślił, że święcenia prezbiteratu i biskupie włączają w jedyne i wieczne kapłaństwo Jezusa, natomiast święcenia diakonatu to święcenia dla służby na wzór Jezusa i Jego Matki. - W świetle prawa kanonicznego diakoni zostają włączeni do stanu duchownego i tym właśnie różnią się od wiernych świeckich, spośród których i dla których zostali powołani. Diakonat dla mężczyzn nieżonatych to niejako otwarta brama do pełnego udziału w kapłaństwie Chrystusa. Istnieje też diakonat stały, który mogą przyjąć także mężczyźni żonaci. Diakonat to święcenia dla służby, na co też jednoznacznie wskazuje etymologia nazwy "diakon". Nazwa ta wywodzi się od greckiego czasownika diakonein, co dosłownie znaczy "służyć" - zaznaczył biskup.

Dodał, że wzorem służby jest również Maryja. - Jej wyrazem była matczyna troska, jaką otaczała Syna, a także pomoc, którą niosła potrzebującym, jak np. krewnej Elżbiecie czy na weselu w Kanie Galilejskiej. Jej służba polegała na pełnieniu woli Boga, nad którą wcześniej podejmowała głęboką refleksję, by tę Jego wolę wypełnić rozumnie i dobrze. Świadczą o tym chociażby dialog z aniołem w scenie zwiastowania czy podkreślony dzisiaj przez Ewangelistę szczegół, że Maryja zachowywała wszystkie te sprawy w swoim sercu, tzn. że rozważała, medytowała Boskie światło, które ukazywało się w Jej Synu - stwierdził bp Wiesław.

- W ogólnym znaczeniu diakoni, na mocy święceń, będą w szczególny sposób uczestniczyć w Chrystusowej służbie dla życia wiecznego naszych sióstr i braci. Będą dzielić Jego troskę o zbawienie wszystkich. A troska o zbawienie to troska najważniejsza - zaakcentował hierarcha.

Wskazał również zadania diakonów. - Tę troskę będziecie, drodzy bracia, realizować w posłudze słowa Bożego. Będziecie publicznie odczytywać Ewangelię, a na polecenie biskupa głosić homilie i kazania. W ten sposób będziecie głosem dla Bożego słowa, dla słowa życia wiecznego. Diakon, jako sługa ołtarza, stoi obok prezbitera czy obok biskupa przy ołtarzu Pańskim. Będziecie przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać Ciało i Krew Pańską. Będziecie zanosić ciężko chorym Wiatyk - Komunię św., chleb życia wiecznego. Diakon może też, na mocy delegacji biskupa lub proboszcza, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić. Może też przewodniczyć nabożeństwom, wspólnotowym modlitwom, pogrzebom i sprawować sakramentalia - wyjaśnił.

- Szczególnym rysem posługi modlitwy będzie obowiązek liturgii godzin - codziennej modlitwy ludu Bożego. W tej Jezusowej trosce o życie wieczne wszystkich będziecie także uczestniczyć przez posługę miłosierdzia. Ten wymiar posługi jest kontynuacją zadań, jakie apostołowie zlecili siedmiu diakonom, powierzając im "troskę o stoły", czyli troskę o dzieła chrześcijańskiej miłości realizowane przez posługę najuboższym - dodał hierarcha.

Biskup Wiesław zwrócił się również do przyjmujących święcenia diakonatu: - Starajcie się, aby wasza służba była służbą na wzór samego Jezusa. Żeby to była służba cicha, pokorna i pożyteczna, czyli rozumna. Bo tylko taka służba będzie przynosić pożytek wiernym, a wam - prawdziwą radość. Tylko taka służba będzie was wywyższać, bo w takiej służbie będziecie w Kościele uobecniać służbę samego Jezusa. Tak pełniona służba pomoże wielu na nowo odnaleźć Jezusa, a nawet może do Niego przyprowadzić tych, którzy Go jeszcze nie znają. Bądźcie zawsze w tym, co należy do naszego Ojca, który jest w niebie. Niech towarzyszy wam Przewodniczka wiary Maryja, pokorna Służebnica Pańska - życzył.

Na zakończenie uroczystości nowi diakoni wyrazili swoje podziękowania. Przed błogosławieństwem bp Szlachetka wręczył w imieniu abp. Tadeusza Wojdy dekrety kierujące ich do posługi w parafiach archidiecezji: dk. Filip Gobis - parafia pw. Świętej Rodziny w Gdyni-Grabówku, dk. Adrian Nastały - parafia pw. św. Ojca Pio w Gdańsku-Ujeścisku, dk. Marcin Nowak - parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Redzie, dk. Kacper Walkusch - parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku, dk. Wojciech Zielke - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie.