Zbawienny prysznic

Wioleta Żurawska

publikacja 21.07.2022 13:05

Piotr Połoński pracuje w gdańskim ośrodku dla osób bezdomnych jako opiekun medyczny. Wśród codziennych obowiązków znajduje też czas na ewangelizację. Jest pomysłodawcą pierwszej mobilnej łaźni na Pomorzu.

Zbawienny prysznic Wolontariusz (w środku) z podopiecznymi. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Piotr, prócz kwalifikacji medycznych, ma dyplom terapeuty zajęciowego, zrobił też kursy fryzjerski i podologiczny. Ukończył Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. W ośrodku zajmuje się przede wszystkim czynnościami pielęgnacyjno-kąpielowymi mężczyzn - strzyże ich, goli, dba o paznokcie. - Po skorzystaniu z prysznica panowie są zupełnie innymi ludźmi, obmycie się przywraca im poczucie godności. Celebrują ten moment. Otwierają się, mówią i słuchają. Można porozmawiać z nimi o słowie Bożym, przypomnieć o Chrystusie, niekiedy nawet Go przedstawić. Jest to początek ewangelizacji - tłumaczy P. Połoński.

W czasie wolnym Piotr jest wolontariuszem. - Po pracy spotykam się na gdańskich ulicach z ludźmi, którzy tam mieszkają. Widzę, w jakim są stanie. To osoby zaniedbane, które niekiedy nie są tego w pełni świadome - dodaje. Podczas pomocy wykluczonym społecznie zauważył, że nie za bardzo mają się gdzie wykąpać. - Prysznice, z których mogą korzystać, znajdują się bardzo daleko od centrum Gdańska. Pierwszy jest przy ul. Żaglowej w Letnicy, a kolejny - dopiero w centrali gdańskiej Caritas, mieszczącej się w Sopocie. Pomyślałem, że warto, by takich miejsc w naszym mieście powstało więcej. Zacząłem działać, zgłaszać problem w Urzędzie Miasta i MOPR, niestety bez efektów - opowiada.

Piotr zdecydował się wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizować mobilną łaźnię dla ubogich, która powstanie w przyczepie o wymiarach 320 x 210 cm. Będzie wyposażona w prysznic z brodzikiem i uchwytami BHP, bojler elektryczny, grzejnik i wentylację. Przyczepa jest "samowystarczalna" - ma agregat, pompę pobierającą wodę z wbudowanego zbiornika i miejsce na wodę brudną. Będzie ją można także podłączyć do prądu i bieżącej wody, ale nie jest to niezbędne.

Mobilna łazienka dla ubogich jest już w produkcji. By pokryć koszty, P. Połoński otworzył zbiórkę internetową pod adresem: pomagam.pl/mobilna-lazienka. Inicjatywa ma trwać do momentu zebrania niezbędnej kwoty 44 tys. zł. Do tej pory, z pomocą ośrodka dla osób bezdomnych, w którym pracuje Piotr, udało się zebrać środki czystości oraz ubrania, które będą wspomagać działanie łaźni.


Więcej w 29. numerze "Gościa Gdańskiego" na 24 lipca.