78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 01.08.2022 21:32

Akcja edukacyjna na Targu Węglowym i uroczystości przy Muzeum II Wojny Światowej - tak uczczono 1 sierpnia pamięć bohaterów Warszawy nad Motławą.

78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego w Gdańsku Uroczystość na placu przed budynkiem muzeum. Archiwum prywatne

Na Targu Węglowym gdański oddział IPN przygotował akcję edukacyjną. Na jednym z najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych stanął namiot edukacyjny. Dla odwiedzających przygotowano bezpłatne materiały edukacyjne, w tym ulotki z biogramami przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i okolicznościowe wpinki. Odwiedzający mogli samodzielnie bądź z pomocą edukatorów przygotować pamiątkę - torbę z wymalowanym symbolem Polski Walczącej.

Przy stoisku stanął także mobilny punkt poboru krwi - krwiobus RCKiK w Gdańsku. Pracownicy IPN zachęcali do oddania krwi w symbolicznym hołdzie dla tych, którzy 78 lat temu przelewali ją za niepodległą Polskę w walce z niemieckim okupantem. Uczestnicy akcji mogli także wziąć udział w grze miejskiej "Harcerska Poczta Polowa". Zadaniem jej uczestników było prawidłowe odczytanie szyfru i odnalezienie czterech punktów terenowych. W namiocie IPN przygotowano też miniwystawę umundurowania i uzbrojenia powstańczego, przygotowaną przez Szkolną Grupę Rekonstrukcji Historycznych "Czata 49".

O godz. 17 rozpoczęły się wojewódzkie obchody 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na placu przed Muzeum II Wojny Światowej. Uroczystości otworzyli przemówieniami Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, oraz Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Gośćmi wydarzenia byli m.in europoseł Anna Fotyga, Joanna i Andrzej Gwiazdowie, opozycjoniści, współzałożyciel NSZZ "Solidarność", przedstawiciele Stowarzyszenia "Godność", przedstawiciele gdańskiego IPN oraz instytucji publicznych, służb mundurowych i harcerze.

Natomiast o godz. 19 w muzeum odbył się koncert "Sierpniowe popołudniowe" w hołdzie powstańcom warszawskim. Inicjatorem koncertu była Agata Leśniewska, wokalistka zespołu Loveina i absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W czasie wydarzenia można było usłyszeć nowe kompozycje, napisane do wierszy z czasów wojennych, oraz aranżacje do utworów o tematyce wojennej i powstańczej. Wydarzeniu towarzyszyły wizualizacje i wspomnienia powstańców.