Święto archikatedry w Oliwie

Piotr Piotrowski

publikacja 14.08.2022 22:29

14 sierpnia 1594 roku bp Hieronim Rozrażewski konsekrował świątynię przy cysterskim klasztorze w Oliwie. W niedzielę, 428 lat później, rocznicowej Mszy św. przewodniczył tu abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.

Święto archikatedry w Oliwie Rocznicę konsekracji koncelebrowano pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W niedzielny wieczór w świątyni licznie zgromadzili się parafianie i goście. Homilię wygłosił ks. kan. Krystian Kletkiewicz, proboszcz archikatedry. - Każdy z nas wyczekuje dnia imienin i urodzin. Podobnie jest w historii każdej świątyni. Jest dzień jej patrona, a także poświęcenia, który jest jakby dniem urodzin świątyni. Dziś dziękujemy Panu Bogu za gdańską świątynię katedralną. Poświęcenie kościoła to w historii każdej świątyni ważne święto. Towarzyszymy modlitwą wszystkim, którzy w naszej archikatedrze posługują i troszczą się o jej piękno, by było to wyrazem wiary naszego pokolenia - mówił na wstępie proboszcz.

Następnie kaznodzieja przypomniał, jakie jest znaczenie kościoła katedralnego. - To Matka kościołów w całej diecezji. To także kościół biskupa diecezjalnego. W niej w każdy Wielki Czwartek zbiera się całe duchowieństwo, by wraz z biskupami celebrować Mszę św. krzyżma. Również kapłani modlą się wówczas za swojego biskupa i odnawiają przyrzeczenia kapłańskie złożone podczas święceń. W katedrze odbywają się najważniejsze uroczystości. W najbliższą sobotę będzie to konsekracja nowego biskupa ks. Piotra Przyborka. Tu odbywają się ingresy biskupów, uroczyste rozpoczęcia ich posługi, a także święcenia kapłanów. To miejsce uświęcone modlitwą osób życia konsekrowanego - mówił ks. K. Kletkiewicz.

Wyraził też wdzięczność Opatrzności Bożej za dar archikatedry. - Jest w niej miejsce dla każdego, szczególnie grzeszników. Przyjmijmy zaproszenie do przemiany naszego życia. Niech ta katedra będzie miejscem, gdzie dziś współcześni Zacheusze, będą wspinać się, by zobaczyć Jezusa, doświadczyć Jego miłości. By dobrze się tu czuć - dodał.

Abp Tadeusz Wojda na zakończenie liturgii przypomniał zgromadzonym: - To wspaniała świątynia z licznymi zabytkami, wspaniałymi dziełami sztuki, które wzbudzają nasz podziw. Dbajmy i troszczmy się o nią. Pamiętajmy także, że dla Boga najważniejsze jest przede wszystkim to, jakimi Jego świątyniami jesteśmy my sami - mówił.