Liderzy Spotkań Małżeńskich obradują w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 10.09.2022 15:08

Przez cały weekend trwa Zjazd Liderów Spotkań Małżeńskich - w auli GSD spotyka się ponad 100 osób z 27 polskich ośrodków i 14 krajów, zaangażowanych we wspólnotę małżonków działającą od 45 lat. W sobotę 10 września uroczystej Mszy św. w archikatedrze oliwskiej z udziałem liderów przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.

Liderzy Spotkań Małżeńskich obradują w Gdańsku W Gdańsku spotkali się członkowie stowarzyszenia z Polski i zagranicy. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Gdańskie spotkanie otworzyli Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele Spotkań Małżeńskich. - Celem Zjazdu, naszego roboczego spotkania, jest spojrzenie na problemy społeczne, które nas obecnie dotykają. Z jednej strony syndrom po pandemii, z drugiej nieoczekiwane wydarzenia, wojna w Ukrainie, kryzys wiary, małżeństwa i kapłaństwa. Chcemy w tym wszystkim mówić też o komunikacji, która na skutek tych wydarzeń szwankuje we wszystkich tych wymiarach. Będziemy mówić o jej blaskach i cieniach i o tym, jak mamy komunikować się jako wspólnota. Będzie to spotkanie robocze, z warsztatami, również transmitowane online do naszych odległych ośrodków i wspólnot. Zjazd odbywa się pod hasłem ”Miłość Chrystusa nas przynagla”. Będziemy próbowali odpowiedzieć na pytanie, do czego nas przynagla. Czy do działania w tych obszarach? A jeśli tak, to w jaki sposób? – mówi Janusz Grzybowski ze Spotkań Małżeńskich.

W czasie Mszy św. bp Wiesław Szlachetka wygłosił homilię. Nawiązał w niej do motta spotkania. - Jak słyszymy, św. Paweł z wielką mocą zachęca nas wszystkich, aby żyć dla Chrystusa, który przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie obdarował nas zbawieniem, życiem wiecznym, życiem w obfitości. Za tym darem nowego życia tęskni serce każdego człowieka, nawet to serce, które w Boga nie wierzy, bo każde serce pragnie być szczęśliwe. Dlatego Apostoł zachęca nas, aby żyć dla Chrystusa, aby Chrystus był w naszym życiu najważniejszy - mówił bp Wiesław.

W kontekście zbawczej misji Chrystusa przypomniał o roli rodziców i małżonków. - Nikt inny, lecz tylko Jezus Chrystus jest moim Zbawicielem, tylko On może mnie zbawić i dlatego jest ważniejszy niż rodzice, żona, mąż, dzieci, rodzeństwo, a nawet ja sam. Rodzice, z woli Stwórcy, przekazują życie swoim dzieciom, zapewniają im byt duchowy i materialny, troszczą się o ich rozwój, chronią przed sieroctwem, przekazują im wiarę. Ale nie dadzą im zbawienia, bo zbawienie daje tylko Jezus. Podobnie i małżonkowie, którzy z woli Boga są dla siebie wzajemną pomocą, stanowią „jedno ciało”. Ale nawet największa miłość męża do żony nie da jej zbawienia i największa miłość żony do męża nie da mu zbawienia, bo zbawienie daje tylko Jezus - tłumaczył kaznodzieja.

Przy takim zachowaniu hierarchii ważności nasze ziemskie życie zakończy się zbawieniem. - Jeśli w moim życiu Jezus będzie najważniejszy, jeśli będę żył dla Niego, to wtedy też będę bardziej dla innych, zwłaszcza dla tych, którzy są najbliżej, którzy mnie potrzebują. Jeśli Jezus będzie najważniejszy w życiu małżonków, wtedy naprawdę będą dochowywać sobie wierności, uczciwości i miłości; wtedy naprawdę żadne z nich nie opuści swego współmałżonka aż do śmierci. Bo ”miłość Chrystusa przynagla nas” - dodał.

Hierarcha podziękował za świadectwo wiernym zrzeszonym w Spotkaniach Małżeńskich. - Bogu niech będą dzięki za Liderów Spotkań Małżeńskich, którzy przypominają o tym, dając o tym świadectwo narzeczonym, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa i tym małżeństwom, które przeżywają kryzys. Jezus Chrystus, który do końca nas umiłował, który obdarza nas zbawieniem, również obficie udziela łaski uzdrowienia i umocnienia tych więzi, które są powołaniem małżonków, rodziców, dzieci, rodzeństwa. Bogu niech będą dzięki za Wasze świadectwo, Drodzy Liderzy Spotkań Małżeńskich, za Waszą troskę o małżeństwa i rodziny, za Wasz apostolski charyzmat, który przynosi błogosławione owoce - zakończył.

W darach liturgicznych przedstawiciele Spotkania Rodzin przekazali biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Gdańskiej m.in. ikonę stowarzyszenia oraz modlitwę o pokój po ukraińsku wraz z fragmentem miny z miejsca walk. Po Mszy św. rozpoczęły się obrady zjazdu w auli św. Jana Pawła II. Członkowie wspólnoty będą dyskutować w Gdańsku do niedzieli.

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej. Działalność jest skupiona na małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także na dialogu jako drodze osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w świecie. Katolickie Spotkania Małżeńskie (ang. Encounters of Married Couples) są międzynarodowym prywatnym stowarzyszeniem wiernych, zatwierdzonym papieskim dekretem w 2009 r., współpracują z Papieską Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Gdański zjazd objął honorowym patronatem abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański.