Gdańsk. Poświęcenie kościoła pw. św. Stanisława Kostki

Wioleta Żurawska

publikacja 18.09.2022 18:50

W niedzielę 18 września w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku-Oliwie odbyło się poświęcenie kościoła i ołtarza. Uroczystości, która wpisała się w liturgiczne wspomnienie patrona oraz 40. rocznicę erygowania wspólnoty parafialnej, przewodniczył abp Tadeusz Wojda.

Gdańsk. Poświęcenie kościoła pw. św. Stanisława Kostki Podczas liturgii abp Wojda poświęcił mury świątyni, ołtarz i tabernakulum. Wioleta Żurawska /Foto Gość

W trakcie homilii metropolita gdański zaznaczył, że świątynia powstawała wspólnym wysiłkiem wszystkich parafian. - Potwierdza to ksiądz proboszcz w publikacji pt. "Tworząc wspólnotę", przygotowanej na tę okoliczność. Pisze w niej: "Należy podkreślić, że wszystkie prace inwestycyjne były i są realizowane dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian i gości, którym bardzo dziękuję". Cała więc wspólnota i wszyscy wierni w jakimś stopniu przyczynili się do jej powstania: jedni przez pomoc materialną, inni przez wsparcie duchowe, modlitwę czy dar cierpienia, jeszcze inni przez różne porady, usługi i posługi w zakresie realizacji konkretnych faz projektu - mówił abp Wojda.

- Ostatnim aktem budowy tej świątyni są ambona i ołtarz do sprawowania liturgii słowa Bożego i liturgii Eucharystii. Dzięki wspólnemu wysiłkowi ta świątynia powstała i jest dumą całej tutejszej wspólnoty parafialnej. Tak, jak powstawała wspólnym trudem, tak też przez konsekrację stanie się wspólnym waszym darem dla Boga - dodał.

W dalszej części rozważania arcybiskup powiedział, że chrześcijanin udaje się do kościoła nie z obowiązku, ale z pragnienia spotkania Boga. - Świątynia to również uprzywilejowane miejsce dla sprawowania sakramentów, a szczególnie pojednania i Eucharystii, w których słowo znajduje swoje najpełniejsze i najbardziej skuteczne urzeczywistnienie. W sakramentach spotykamy żywego Boga. W Eucharystii Jezus zostawił nam swoje Ciało na pokarm, aby nim nas umacniać i bronić przed zakusami zła i grzechów świata - przypomniał.

- Ta świątynia powstała dzięki wspólnemu wysiłkowi i jest dumą całej tutejszej wspólnoty parafialnej. Nie waham się powiedzieć, że jest ona sercem tutejszej wspólnoty. Dzisiaj, w dniu jej konsekracji, poświęcenia Panu, należy sobie życzyć, aby to serce biło zawsze mocno mocą Bożą. Gdy serce bije mocno, cały organizm jest zdrowy i silny. Gdy serce jest słabe i bije słabo, organizm opada z sił i obumiera. Od was zależy, jakie będzie to serce. Dzisiaj proszę was, abyście o nie zadbali, abyście je umacniali Eucharystią i sakramentami. Zadbajcie, aby z tego serca obficie popłynęła żywa i gorąca krew miłości i wiary, krew jedności i przebaczenia, krew pobożności i wierności Bożym przykazaniom. Zatroszczcie się, aby ta krew docierała do każdej rodziny tutejszej wspólnoty parafialnej, nawet tej najbardziej oddalonej i zagubionej, do każdego dziecka i każdego młodego człowieka, do każdego starca, osoby chorej czy z peryferii życia ludzkiego - polecił.

- Bierzcie przykład z waszego patrona św. Stanisława Kostki, który mimo młodego wieku rozumiał, jak bardzo potrzeba pozostawać w głębokiej jedności z Jezusem Chrystusem. Dla niego była ona ważniejsza nawet od więzi rodzinnych. Święty Stanisław przypomina nam, że dla większych rzeczy jesteśmy wszyscy stworzeni - zakończył abp Wojda.

Po homilii odbyły się obrzędy poświęcenia świątyni i ołtarza. Pod koniec Mszy św. odczytano list gratulacyjny od papieża Franciszka oraz akt konsekracji kościoła, który został uroczyście podpisany przez abp. Wojdę i ks. prał. Mirosława Parackiego, proboszcza parafii. Odsłonięto także pamiątkową tablicę, a wspólnota parafialna podziękowała metropolicie za poświęcenie świątyni. Liturgię uświetnił śpiew gdańskiego Chóru Nauczycielskiego. Z okazji przeżywanego w tym dniu odpustu parafialnego na wiernych wychodzących z kościoła czekał gorący posiłek.