Bierzmowanie dorosłych w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 24.09.2022 07:37

W archikatedrze oliwskiej kilkanaście osób przystąpiło w piątek 23 września do sakramentu bierzmowania. Udzielił go po raz pierwszy bp Piotr Przyborek.

Bierzmowanie dorosłych w Gdańsku Sakramentu bierzmowania po raz pierwszy udzielił nowy biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W archidiecezji gdańskiej dwukrotnie w czasie roku liturgicznego dorośli wierni mogą przyjąć sakrament bierzmowania. Udzielany jest on w czasie uroczystych liturgii w Gdańsku i w Gdyni. W piątkowy wieczór kilkunastu kandydatów otrzymało go w czasie uroczystej Mszy św. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. Hierarcha był po raz pierwszy szafarzem tego sakramentu, od dnia swojej sakry, 20 sierpnia.

Bp Piotr mówił o znaczeniu tego sakramentu. - Kiedy szukałem obrazu, który by przybliżył Wam znaczenie tego sakramentu, przyszedł mi na myśl obraz człowieka, który pływa na windsurfingu. Potrzeba mieć deskę z żaglem, potrzeba mieć umiejętności poruszania się na tej desce, ale potrzeba jeszcze jednej rzeczy: wiatru. Można mieć przecież cały sprzęt i umiejętności, a nic z tego nie wyniknie, kiedy nie będzie odpowiedniej pogody, dobrego wiatru. Tym wiatrem dla Was jest Duch Święty. Jesteśmy ochrzczeni, mamy różne talenty, różne sytuacje życiowe, ale potrzebujemy Jego tchnienia. Ten wiatr jest nam potrzebny do tego, żeby się odnaleźć w naszej drodze. Byśmy płynęli prosto do celu - mówił.

Kaznodzieja przypomniał zgromadzonym, że sakrament bierzmowania jest widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej. - Dlatego też w życiu każdego z Was jest potrzeba, żeby z Duchem Świętym współpracować. Trzeba się na Niego otworzyć, żeby wprowadzał na głębiej w tajemnice Pana Boga, ale też uczył nas, jak żyć - dodał.

Bp Piotr wskazał kandydatom na 3 dary Ducha Św. do których nas uzdalnia. - Pierwszą z tych umiejętności jest rozróżnianie dobra od zła i wybieranie dobra. Duch Św. objawia nam wolę Boga wobec człowieka. Mówi nam jak Pan Bóg przygotował Twoją drogę do Nieba,, żebyś się nie pogubił w życiu i żebyś nie zmarnował okazji do czynienia dobra. Nie tylko mamy nie grzeszyć w życiu, ale też wzrastać w dobru. By na tej drodze coraz piękniej podążać - tłumaczył.

- Duch Święty przypomina nam też nieustannie, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Jak jest wielka nasza wartość, jakie wielkie powołanie. Musicie przypominać sobie to zdanie szczególnie w trudnych momentach. Gdy będzie Ci się wydawało, że nie ma nadziei. Pomódl się wtedy do Ducha Świętego, a On ci przypomni, że jesteś dzieckiem Bożym. Zrozumiesz wtedy, że Bóg Cię ukochał, że Twoje życie ma sens i zmierzasz do domu Ojca - poradził zgromadzonym.

Następnie bp Piotr przypomniał, że Duch Święty tworzy Kościół. - Kiedy Duch Święty zstąpił na apostołów w Wieczerniku, to po to, by stworzyć z nich Kościół, wspólnotę zmierzających do Nieba. Duch Was posyła. Niech tchnie w żagle Waszego życia, żebyście budowali Wasze wspólnoty, rodziny, miejsca pracy. Byście tam wszędzie świadczyli o Chrystusie - dodał.

Kaznodzieja mówił, że drogą do współpracy z Duchem Świętym jest codzienne korzystanie z sakramentów, czynienie dobra i modlitwa do Niego. Wszyscy bierzmowani otrzymali od szafarza sakramentu przygotowane dla nich obrazki z taką modlitwą. - Kiedy się pomodlisz, przypomnisz sobie, że Duch Święty Cię prowadzi, że nie jesteś sam - powiedział bp Piotr.