IX Parlament Jakubowy w Gdańsku

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 03.10.2022 18:58

Od 30 września do 2 października trwała IX sesja Parlamentu Jakubowego. Wydarzenie po raz pierwszy miało miejsce w Gdańsku, który znajduje się na 326. km Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Gościem specjalnym obrad był Marek Kamiński, zdobywca dwóch biegunów.

W czasie obrad uzgadniane są wspólne działania dotyczące popularyzacji szlaków jakubowych. W czasie obrad uzgadniane są wspólne działania dotyczące popularyzacji szlaków jakubowych.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Wzięło w nim udział prawie 80 osób z różnych instytucji promujących Drogi św. Jakuba Apostoła z: Brzeska, Jakubowa, Dolnego Śląska, Opola, Ulanowa, Lublina, Brzegu, Krakowa, Warszawy, Torunia, Gdańska.

Parlament Jakubowy to spotkanie organizacji tworzących Drogi św. Jakuba w Polsce. Pierwsze odbyło się 2 kwietnia 2016 r. we Wrocławiu. W czasie obrad uzgadniane są najważniejsze wspólne działania dotyczące popularyzacji szlaków jakubowych, idei pielgrzymowania oraz kultu św. Jakuba w Polsce.

Zgromadzonych przywitał bp Piotr Przyborek. - Bardzo serdecznie witam wszystkich caminowiczów po raz pierwszy w Gdańsku. Camino to modlitwa stóp. To wyciszenie i wejście w głąb siebie - mówił biskup w piątek podczas Apelu Jasnogórskiego w kościele św. Jakuba Apostoła w Gdańsku-Oliwie.

Pielgrzymi uczestniczyli w konferencjach na temat inspiracji płynących z wędrowania i ich oddziaływaniu na tworzenie duszpasterskiego klimatu camino. Referaty wygłosili ks. Krzysztof Konkol, duszpasterz akademicki, Katarzyna Król, nauczycielka języka polskiego, uczestniczka pielgrzymek, Paweł Śliwiński, koordynator reaktywacji wodnej drogi św. Jakuba Apostoła (Camino de Vistula) oraz Szymon Pilarz, autor przewodników po Camino.

- W drodze św. Jakuba Apostoła nie są istotne przebyte kilometry, ale budowanie więzi z Bogiem, z drugim człowiekiem i samym sobą - przypomniał ks. Konkol w referacie pt. "Camino jako propozycja duszpasterska dla dzieci i młodzieży".

W czasie weekendowego Parlamentu posadzono dwa pamiątkowe drzewka i odsłonięto kamienie z napisem: "Camino zaczyna się na progu twojego domu". Przy sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie oraz Centrum Ekumenicznym Sióstr Brygidek w Gdańsku-Oliwie powstały miejsca noclegowe dla pielgrzymów.

Uczestnicy Parlamentu udali się w sobotę do sanktuarium w Matemblewie. Gośćmi byli Maciej Dobrzyniecki, konsul honowoy Hiszpanii oraz Marek Kamiński, zdobywca dwóch biegunów opowiedział o swojej drodze w 2015 roku z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Dystans 4000 km pokonał w 119 dni. Ruszył z "bieguna rozumu" - Kaliningradu, miasta Immanuela Kanta i zakończył swoją wędrówkę w Santiago de Compostela, miejsca spoczynku Świętego Jakuba Większego - "biegunie wiary". - Dojrzewałem do Camino całe życie. Życie to Camino. Ono jest drogą, na której człowiek odkrywa samego siebie - mówił M. Kamiński.

Marek Kamiński o Camino
Gość Gdański

Zbliżając się do końca 120. Jubileuszowego Roku Compostelańskiego uczestnicy podsumowali inicjatywy mające miejsce w minionym czasie oraz wspólnie wyznaczyli horyzont nowych działań promujących drogi św. Jakuba w Polsce i pogłębiające duchowość camino.

- Rok św. Jakuba Apostoła to czas znaków, przez które Bóg mówi do człowieka. IX Parlament Jakubowy miał miejsce w Gdańsku, gdzie dwukrotnie przebywał św. Jan Paweł II, dzięki któremu 40 lat temu na nowo odkryte ścieżki jakubowe. W tak zwanym "Akcie Europejskim", wygłoszonym w 1982 roku w Santiago de Compostela nawoływał do tego, aby Europa wróciła do swoich korzeni i zaczęła żyć duchem chrześcijańskim - podkreślał w homilii w archikatedrze oliwskiej ks. Adam Jeszka, kapelan Pomorskiej Drogi św. Jakuba Apostoła i koordynator tegorocznego IX Parlamentu.

Owocem jubileuszowego Roku Compostelańskiego jest powstanie Bractwa świętego Jakuba Apostoła, które po 500 latach wróciło do Gdańska. Jego członkowie intensywnie zaangażowali się w przygotowania tegorocznego Parlamentu Jakubowego.