Bądźmy świadkami Chrystusa

Wioleta Żurawska

publikacja 23.10.2022 18:30

Niedziela 23 października to w Kościele 96. Światowy Dzień Misyjny. Uroczystej Mszy św. w archikatedrze oliwskiej na rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego przewodniczył ks. kan. Marek Czajkowski, diecezjalny duszpasterz dzieł misyjnych.

Ks. Marek Czajkowski poświęcił różańce i krzyże misyjne, które zostały rozdane wiernym. Ks. Marek Czajkowski poświęcił różańce i krzyże misyjne, które zostały rozdane wiernym.
Wioleta Żurawska /Foto Gość

Na niedzielnej Eucharystii wierni oraz wspólnota Gdańskiego Seminarium Duchownego modlili się za misjonarzy i misjonarki posługujące na całym świecie.

Tegoroczny Tydzień Misyjny trwa pod hasłem: "Będziecie moimi świadkami". - To wezwanie Jezusa z Dziejów Apostolskich. Odnosi się do wszystkich chrześcijan, bo jesteśmy powołani, aby być świadkami Chrystusa - mówił ks. Czajkowski.

- Wiara nie bierze się znikąd, tylko ze słuchania słowa Bożego. Mamy nieść dalej dobrą nowinę, przekazywać ją wszystkim tym, którzy zwątpili albo nigdy nie poznali Boga, nie doświadczyli Jego miłości. Niektórzy są wezwani do głoszenia Ewangelii Jezusa "aż po krańce ziemi" i wyjeżdżają na misje. Inni mówią o Panu w życiu codziennym i również wypełniają te wezwanie - dodał kapłan.

Światowy Dzień Misyjny jest także świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych. W trakcie Mszy św. w prezbiterium obecna była figura św. Teresy od Dzieciątka Jezus i wizerunek bł. Pauliny Jaricot, patronek misji. - Święta Teresa miała pragnienie głoszenia Jezusa tym, którzy Go nie znają. Interesowała się misjami od najmłodszych lat, chociaż nigdy na nie nie wyjechała. Wstąpiła do zakonu karmelitańskiego i oddała się Bogu. Całe życie modliła się za kapłanów i misjonarzy i obiecywała nawet po śmierci wypraszać im wszelkie potrzebne łaski, by działalność misyjna Kościoła stawała się coraz bardziej skuteczna - podkreślił ks. Czajkowski.

Błogosławiona Paulina Jaricot została beatyfikowana 22 maja 2022 r. w Lyonie. - Była bardzo przejęta niezwykle trudną sytuacją finansową w Chinach, gdzie dzieci umierały z głodu. Zaczęła organizować pomoc - finansową i modlitewną - która rozrosła się do ogromnych rozmiarów. W ten sposób założyła Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywy Różaniec. Francuzka całe swoje życie poświęciła pomocy ubogim. Swoją postawą pokazała, że każdy z nas może zaangażować się w misje - zaakcentował kapłan.

Po liturgii zostały poświęcone różańce i krzyże misyjne. Rozdano je osobom, które zadeklarowały modlitwę w intencji posługujących na misjach. Tradycyjnie, wierni mogli także wesprzeć finansowo księży, katechistów i misjonarzy. Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października.