O średniowiecznym detalu bazyliki Mariackiej w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 25.11.2022 12:40

Wystawę poświęconą detalom architektonicznym największej gdańskiej świątyni można oglądać w jej wnętrzu. Profesor Elżbieta Pilecka i prof. Anna Błażejewska ukazują ukryte przed oczami odwiedzających obiekty.

O średniowiecznym detalu bazyliki Mariackiej w Gdańsku Prof. Anna Błażejewska i prof. Elżbieta Pilecka, autorki publikacji, w czasie prezentacji wydawnictwa. Piotr Piotrowski /Foto Gość

W czwartkowe popołudnie 24 listopada odbył się wernisaż niezwykłej wystawy, prezentującej piękno form i bogactwo znaczeń elementów architektury kościoła. Ekspozycja, zainstalowana w nawie bocznej przy prezbiterium największej ceglanej świątyni Europy, stanowi wędrówkę po obiektach - fantazyjnych głowach-maskach, wieńczących filary. Na planszach zwiedzający mogą obejrzeć fotogramy średniowiecznych masek, przeczytać fachowe informacje, mało tego - obejrzeć wydruki 3D poszczególnych obiektów w skali 1:1.

Gości powitał i wystawę otworzył ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki Mariackiej. - Dzięki wystawie możemy sięgnąć w miejsca, które do tej pory pozostawały nie tylko niedostępne, ale też nieznane i niezbadane. Praca obu pań to ogromny krok w naukowym opisaniu Korony Gdańska. Całość znalazła się w przygotowanym i opracowanym wydawnictwie - mówił proboszcz.

Drugą częścią wernisażu było spotkanie z autorkami wystawy i prezentacja książki pt. "Detal architektoniczny kościoła Mariackiego w Gdańsku. Katalog i zarys problematyki". - Detal może się kojarzyć z czymś drugorzędnym, ale z drugiej strony - z czymś pozytywnym, co stanowi o ostatecznej wartości i znaczeniu dzieła - mówiła prof. Pilecka.

Profesor Błażejewska poświęciła sporo uwagi poszczególnym maskom, które znajdują się w kościele. - Są one typowe dla średniowiecza. Wizerunków schematycznie wyobrażonych jest najwięcej; są wśród nich maski "znieruchomiałe", uśmiechnięte czy też smutne. Są także głowy o twarzach wyrażających gwałtowne uczucia. W naszej książce staramy się też wytłumaczyć ich kulturowe znaczenia - mówiła.

Wystawę można oglądać w świątyni do końca roku. Książka autorek jest dostępna w kiosku w świątyni.


Więcej o wystawie i książce w numerze 48. "Gościa Gdańskiego" na 4 grudnia.