Autobus SOS wyruszył na ulice Gdańska

Piotr Piotrowski

publikacja 30.11.2022 13:15

Od wtorku 29 listopada osoby doświadczające bezdomności znów mogą skorzystać ze wsparcia załogi "Autobusu SOS - pomoc". Na potrzebujących czekają ciepły posiłek, pomoc ratownika medycznego i wsparcie pracownika socjalnego.

Autobus SOS wyruszył na ulice Gdańska Pomoc i ciepłe jedzenie co wieczór dociera w kilka punktów Gdańska, gdzie czekają osoby bezdomne. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Miasto Gdańsk już po raz 6. pomaga osobom bezdomnym w najtrudniejszym okresie jesienno-zimowym. Akcję przygotowali wspólnie gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz koordynujący zadanie i operator usługi - Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Tradycyjnie pojazd zapewniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

We wtorek 29 listopada "Autobus SOS - pomoc" wyruszył na znaną już podopiecznym trasę po godz. 20. Pierwszym przystankiem pojazdu wiozącego ciepły posiłek, ubrania i wolontariuszy była pętla autobusowa przy ul. Kołobrzeskiej, w pobliżu stacji SKM Gdańsk Przymorze - Uniwersytet. Na miejscu już kilkanaście minut wcześniej pojawili się beneficjenci pomocy. - Dobrze, że autobus przyjeżdża i przywozi nam ciepłą zupę. Wieczorem jest bardzo zimno i dobrze jest przed snem się rozgrzać - cieszy się pan Andrzej, który kolejny rok korzysta z tej formy pomocy.

”Autobus SOS - pomoc” jeździ po ulicach Gdańska od 2017 roku. - Jesteśmy z tym wsparciem na ulicach zawsze jesienią i zimą. Docieramy w ten sposób do tych, którzy z różnych przyczyn pozostają w tzw. miejscach niemieszkalnych. Ta mobilna forma stanowi sprawdzone, dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, obejmującej m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące społecznie - tłumaczy Sylwia Ressel, rzecznik prasowy MOPR w Gdańsku.

Codziennie, przez cały czas funkcjonowania specjalnego pomocowego autobusu, wydawana będzie w nim potrzebującym treściwa zupa. Strawa i pomoc dotrą też w święta i Nowy Rok. W Wigilię, prócz zupy, będą jeszcze uszka lub pierogi oraz dodatkowe paczki żywnościowe dostarczone przez Duszpasterstwo Akademickie "Górka". W czasie poprzedniego sezonu działalności autobusu z pomocy skorzystało 6,6 tys. osób, którym wydano 15,6 tys. posiłków. Średnio co wieczór jest to ok. 60 osób, chociaż zdarzają się dni, że jest ich ponad 100.

"Autobus SOS - pomoc" to nie tylko ciepłe posiłki w zimne wieczory. Osoby w kryzysie bezdomności mogą tu też zaopatrzyć się w ciepłą odzież na zmianę, np. w swetry, spodnie, kurtki, czapki i rękawiczki. W razie potrzeby konsultacji udziela Artur Stefan, ratownik medyczny dyżurujący na pokładzie, od początku działający w załodze. Natomiast pracownik socjalny przekazuje na miejscu pełną informację o dostępnej w Gdańsku ofercie pomocy dla osób w kryzysie bezdomności.

Trasa pomocowego autobusu obejmuje kolejne przystanki:

- ok. godz. 20.15 - na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
- ok. godz. 21.15 - na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
- ok. godz. 22.15 - w zatoce autobusowej przy kinie "Krewetka" w Gdańsku.

Ostatni przystanek pojazdu, ok. godz. 23, ma miejsce obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby potrzebujące, chcące ogrzać się, przenocować w placówce.

- Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wystarczy powiadomić pracowników socjalnych Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: (58) 522 38 20 (w godzinach pracy ośrodka) lub Straż Miejską w Gdańsku, tel.: 986 czy Policję, tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Sygnał zostanie sprawdzony, potrzebujący człowiek otrzyma kompleksową ofertę wsparcia - dodaje S. Ressel.

Działalność "Autobusu SOS - pomoc" można wesprzeć. Bardzo potrzebne są ciepłe ubrania, tj. spodnie, bluzy, kurtki oraz nowa bielizna. Można je dostarczać w trakcie kursowania autobusu, ale wygodniejszą formą będzie przyniesienie odzieży do Pogotowia Socjalnego przy ul. Srebrniki 9, gdzie można przyjść o każdej porze dnia.

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Koło Gdańskie. W tym celu można skorzystać z bezpłatnej aplikacji Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania, liczbie i płci osób w kryzysie bezdomności. Szybciej dotrze do nich z ofertą pomocy.