Msza św. rozpoczęła zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Piotr Piotrowski

publikacja 03.12.2022 14:26

Delegaci i władze ZKP modlili się w archikatedrze oliwskiej przed swoim zjazdem wyborczym. Liturgię w ich intencji sprawował w sobotę 3 grudnia bp Wiesław Szlachetka.

Msza św. rozpoczęła zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Delegaci uczestniczyli w Mszy św. w archikatedrze w tradycyjnych strojach. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Zjazd Delegatów to najważniejsze wydarzenie w funkcjonowaniu ZK-P. Jego członkowie podsumują mijającą kadencję z lat 2019-2022 oraz wybiorą nowe władze, w tym prezesa. Tradycyjnie wydarzenie inauguruje zawsze Msza św. W sobotę 4 grudnia rano w oliwskiej świątyni zgromadziło się kilkudziesięciu delegatów, reprezentujących wszystkie oddziały organizacji. Liturgii przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy. - Przed nami najważniejsze naszego zrzeszenia i wybory władz. Zgodnie z naszą kaszubską tradycją, takie momenty poprzedza uroczysta liturgia. Cieszymy się, że odprawia ją biskup Wiesław, który wielokrotnie uczestniczył w ważnych momentach dla naszej organizacji, takich jak Światowy Zjazd Kaszubów - mówił na wstępie Jan Wyrowiński, prezes ZK-P.

Biskup Wiesław wygłosił homilię, w której przypomniał o roli Kaszubów w ewangelizacji Pomorza. - Apostolską misję Kościoła wspierali książęta gdańsko-pomorscy, panujący między X a XIII wiekiem, którzy reprezentowali rodzimą społeczność. Wyrazem ich udziału w ewangelizacji naszych ziem było m.in. przyjęcie czeskiego biskupa Wojciecha, ufundowanie opactwa cystersów w Oliwie i Pelplinie, klasztoru dominikanów, a także nadanie Gdańskowi praw miejskich. I tak nasi praojcowie, w świetle usłyszanej i przyjętej Ewangelii, zapoznali prawdziwego Stwórcę i Zbawcę świata. Dostrzegli, że jest nieskończonym dobrem, a tym samym źródłem prawdziwego szczęścia. Dlatego przenieśli nazwę „bóg” z sił przyrody na Stwórcę i Zbawcę świata - dodał kaznodzieja.

Przypomniał, że przyjęta Ewangelia ukształtowała w życiu społecznym Kaszubów hierarchię wartości, której podstawą jest miłość Boga i bliźniego. - Ten nowy rozdział w ich historii, który zaczął się wraz z przyjęciem wiary w Chrystusa, zostanie później opisany przez wielkiego wieszcza Hieronima Derdowskiego w Hymnie Kaszubskim za pomocą słynnej frazy: "My trzymamy z Bogiem". Właśnie ta duchowa postawa, pielęgnowanie tradycji wiary, troska o więzi rodzinne, poszanowanie ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, szacunek dla osób starszych, słabszych i chorych, dawały Kaszubom siłę do zachowania własnej tożsamości - mówił bp Szlachetka.

Kaznodzieja wskazał, że wiara w Chrystusa pomagała Kaszubom zachować tożsamość narodową i zarazem głęboką, nierozerwalną więź z Polską. - Ale też stanowiła i nadal stanowi inspirację do tworzenia własnej kultury - jakże pięknej, bogatej i wielowymiarowej, żywo wpisującej się w kulturę europejską. Świadczą o niej nie tylko stroje, hafty, sztuka artystyczna, ale także muzyka i literatura. Cały dorobek kulturalny przeniknięty jest duchem chrześcijańskim, a nawet jeśli pojawiają się jakieś elementy pogańskie, to są niejako wprzęgnięte w służbę Ewangelii - zauważył.

Na zakończenie mówił również o inicjatywie, jaką podjęła Gabriela Lisius, starosta wejherowska, by pokłon feretronów - jedyny taki zwyczaj na świecie - wpisać na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. - W pokłonie feretronów potrójny znak krzyża wyraża uwielbienie Trójcy Świętej i oddawanie czci tym, którzy pozwolili na to, aby Bóg obdarował ich świętością - dodał bp Wiesław Szlachetka.