Nowy Rok z Taizé

Wioleta Żurawska

publikacja 04.01.2023 21:00

Od 28 grudnia do 1 stycznia w niemieckim Rostocku odbyło się 45. Europejskie Spotkanie Młodych. Wzięło w nim udział blisko 700 Polaków, w tym grupa z archidiecezji gdańskiej.

Abp Tadeusz Wojda wraz z pomorskimi uczestnikami ESM. Abp Tadeusz Wojda wraz z pomorskimi uczestnikami ESM.
Archiwum prywatne

Ekumeniczna historia Taizé - małej wioski we wschodniej Francji - rozpoczęła się w 1940 r., kiedy w sercu 25-letniego wówczas brata Rogera dojrzało pragnienie do stworzenia wspólnoty, którą charakteryzowałyby prostota i dobroć serca. Dziś zgromadzenie liczy ponad stu braci różnych wyznań chrześcijańskich oraz narodowości i zaprasza młodych do cotygodniowych spotkań modlitewno-refleksyjnych.

Europejskie Spotkania Młodych organizowane są przez wspólnotę z Taizé od 1978 r. i odbywają się zawsze na przełomie starego i nowego roku. Tegoroczne miało miejsce w Rostocku. Organizatorami wyjazdu grupy z naszej archidiecezji byli Ruchu Światło-Życie oraz wspólnota Taizé w Trójmieście. - Jest to doświadczenie bardzo podobne do tego z wioski Taizé. Wspólnie modlimy się, rozważamy Pismo Święte, spotykamy się na Eucharystii i poznajemy rówieśników z różnych krajów i wyznań chrześcijańskich. Bracia kładą bardzo mocny nacisk na kontakt z mieszkańcami miejscowości, w której odbywa się ESM. Uważam, że to świetny sposób, by poznać kulturę innego narodu. Przez te kilka dni weszliśmy w rodzinę, która przyjęła nas pod swój dach, żyliśmy wśród nich, spożywaliśmy wspólne posiłki i dużo rozmawialiśmy. Podróżując po świecie, bardzo rzadko mamy możliwość przebywania w czyimś domu. To niesamowite doświadczenie, które bardzo otwiera na jedność kulturową - opowiada ks. Andrzej Lojtek, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ds. młodzieży, organizator wyjazdu.

- Rodzina, u której się zatrzymaliśmy, była mieszana. Młodszy syn był niepraktykującym ewangelikiem, a mama katoliczką, co jest rzadkością w północnych Niemczech. W ponad 200 tysięcznym Rostocku jest tylko jedna parafia katolicka. Bardzo cennym dla mnie było świadectwo wiary, spojrzenie na Kościół z perspektywy tamtych ludzi i swojego rodaka, papieża Benedykta XVI, który zmarł podczas naszego pobytu w Rostocku - mówi duszpasterz.

Kapłan podkreśla, że w spotkaniu z drugim człowiekiem najważniejszy jest Chrystus. - Podczas naszego wyjazdu codziennie odprawialiśmy Mszę św., początkowo w świątyni protestanckiej, ostatniego dnia pojechaliśmy do kościoła katolickiego. Poczułem wtedy autentyczną radość, że wchodzę do świątyni, gdzie znajduje się Najświętszy Sakrament. Pokazało mi to korzenie, z których jako Polak wyrastam. Podobne doświadczenie mieli świeccy. Spotkanie Młodych przepełnione było radością z przebywania z innymi, ale również świadectwem tego, kim jestem ja i gdzie prowadzi mnie Chrystus - zaznacza ks. A. Lojtek.

Gospodarzem kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez braci z Taize, na przełomie 2023/24 roku będzie stolica Słowenii - Lublana. ESM odbędzie się w tym kraju po raz pierwszy.


Więcej o wyjeździe młodych na Europejskie Spotkanie w Rostocku w 2. numerze "Gościa Gdańskiego" na 15 stycznia.