Kolędy trudnych lat - koncert IPN w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 14.01.2023 11:02

W kościele pw. Chrystusa Króla odbył się w piątek wieczorem 13 stycznia koncert zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Artyści zaśpiewali popularne polskie kolędy, ale też te, które powstały i wybrzmiewały w obozach koncentracyjnych, na obczyźnie czy w wojennych okopach.

Kolędy trudnych lat - koncert IPN w Gdańsku Przed koncertem słowo do zgromadzonych wygłosił Karol Nawrocki, prezes IPN, któremu towarzyszyła córka. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Wydarzenie odbyło się w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku. Kościół w czasach międzywojennych w Wolnym Mieście Gdańsku był enklawą polskości, dbano tu o narodową tożsamość. I zapewne podobne koncerty kolędowe odbywały się tu także wówczas. Proboszczem parafii był bł. ks. Franciszek Rogaczewski, jeden z Błogosławionych Męczenników Gdańskich, kapłan zasłużony dla rozwoju polskości w WMG. Za służbę Panu Bogu i swojej ojczyźnie zginął w pierwszych miesiącach II wojny światowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Artystów i publiczność powitał Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych. Po nim głos zabrał gospodarz miejsca ks. kan. Barłomiej Stark. - Serdecznie zapraszam do wysłuchania dzisiejszego koncertu, który zaprezentuje nam nie tylko znane kolędy, które śpiewamy w świątyniach i przy wigilijnym stole w domach. W repertuarze, który usłyszymy, znajdą się nieznane szerzej kolędy, poruszające, bo powstały w czasie innym, często bardzo trudnym - mówił proboszcz parafii.

Słowo do zebranych wygłosił też Karol Nawrocki, prezes IPN. - Te wszystkie kolędy brzmiały mimo spadających bomb na Polskę, brzmiały w obozach koncentracyjnych. Po roku 1945 brzmiały w ubeckich katowniach, a jeszcze w latach 80. XX w. w zakładach karnych i ośrodkach internowania, w których byli działacze Solidarności, niesłusznie skazani. Ale Polacy przetrwali. Przetrwali i II wojnę światową i czasy sowieckiego kolonializmu po roku 1945. Przetrwali dzięki wielkiemu genotypowi wolności. Wolności, którą my, Polacy, mamy w sercach - przypomniał prezes. - Chciałbym, żebyśmy wszyscy poczuli dziś wielką radość z tego, że w wolnej, niepodległej, demokratycznej i suwerennej Rzeczypospolitej kolędy możemy śpiewać przy rodzinnym stole i w gronie przyjaciół - dodał.

Większość utworów zaprezentowanych podczas koncertu pochodziła z płyty kolędowej "Na inny czas", którą Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej wydało i udostępniło na kanale IPNtv w połowie grudnia 2022 roku. Autorem aranżacji i kompozycji jest młody gdański kompozytor Krzysztof Falkowski.

W trakcie koncertu, aby przybliżyć słuchaczom historie wigilijne z czasów wojny, lektorzy Małgorzata i Jakub Kornaccy przeczytali wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

Na scenie wystąpili i zaśpiewali: Katarzyna Cerekwicka, Karolina Niebrzegowska, Łukasz Reks i Łukasz Zagrobelny. Towarzyszył im kwartet wokalny w składzie: Aleksandra Pilarska, Joanna Ślesicka, Mateusz Warkusz i Rafał Brzeziński. Muzycznie wspierali śpiewające gwiazdy Chór Mieszany "Cantores Veiherovienses" i sekcja rytmiczna w składzie: pianino - Jacek Piskorz, gitara basowa/kontrabas - Michał Kapczuk, instrumenty perkusyjne - Patryk Zakrzewski, duduk - Wojciech Lubertowicz. Orkiestra wystąpiła pod dyrekcją Tomasza Chyły.

Koncert będzie retransmitowany na kanale IPNtv.