Ekumeniczna modlitwa u polskokatolików

Piotr Piotrowski

publikacja 22.01.2023 21:56

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w kościele polskokatolickim pw. Bożego Ciała w Gdańsku. 22 stycznia modlili się tu chrześcijanie różnych wyznań, a Kościół gdański reprezentował bp Piotr Przyborek.

Ekumeniczna modlitwa u polskokatolików W barokowym kościele modlili się wspólnie polskokatolicy, katolicy, prawosławni, luteranie i metodyści. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Było to ostatnie modlitewne spotkanie w ramach tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego w archidiecezji gdańskiej. W zabytkowym, barokowym kościele w centrum Gdańska na modlitwie, której przewodniczył ks. Rafał Michalak, proboszcz parafii, obecni byli duchowni kościołów: katolickiego, prawosławnego, ewangelicko-metodystycznego oraz ewangelicko-augsburskiego. W spotkaniu uczestniczyli też bp Piotr Przyborek, ks. kan. Dariusz Ławik, diecezjalny duszpasterz ekumenizmu AG oraz siostry brygidki z Centrum Ekumenicznego św. Brygidy.

Siostra Taida OSsS, przełożona gdańskich brygidek, skierowała przesłanie do zgromadzonych wiernych różnych wyznań chrześcijańskich. - Dzisiaj zatrzymujemy się w tym kościele jako w ostatnim elemencie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w naszej archidiecezji. Jesteśmy tu, aby wspólnie pochylać się nad słowem Bożym. Wspólnie modlić się o jedność i dla jedności. To, o co prosi nas Chrystus, to jest Jego modlitwa podczas Ostatniej Wieczerzy, ”abyśmy byli jedno”. Zwróćmy uwagę, że Chrystus Pan nie nakazuje swoim uczniom jedności. Nie wygłasza do nich żadnych przemówień, które mają umotywować tę konieczność. Przciwnie. Modli się za nas po to, abyśmy my razem mogli modlić się i abyśmy mogli stanowić jedno. Oznacza to, że do osiągnięcia tej pełni jedności nie wystarczamy my sami, nasze starania, nasze siły - mówiła.

Siostra dodała, że jedność jest darem Boga. - Jest cennym darem, o który nieustannie mamy prosić. I każdy z nas jej potrzebuje. Jezus wiedział, że nie wystarczą nasze wysiłki. Jezus otworzył nam drogę poprzez modlitwę. Nasza modlitwa o jedność, dziś, tutaj, w tym kościele, ma być pokornym, ale ufnym uczestnictwem w modlitwie Jezusa, który obiecał, że każda modlitwa wzniesiona do Niego będzie wysłuchana. Czy ty modlisz się o jedność? Czy ja modlę się o jedność? Trzeba nam trwać w modlitwie bez nieufności i niestrudzenie. I to jest droga, którą pobudził Duch Święty w Kościele, w chrześcijanach, w nas wszystkich - dodała.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał również biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. - Tak jak siostra mówiła, żebyśmy zastanowili się czy modlimy się o jedność, to ja chciałbym dodać, żebyśmy byli ludźmi Chloe z odczytanego Listu do Koryntian. Żebyśmy mieli tę odwagę powiedzieć drugiemu człowiekowi, wtedy kiedy odchodzi od Chrystusa, gdy nie żyje tak jak trzeba. Wydaje mi się, że dziś tego brakuje. Tu nie chodzi o donoszenie, o wtrącanie się w czyjeś życie, ale żeby nam na sobie wzajemnie zależało. Takiej odwagi nam potrzeba. Żebyśmy mówili sobie z ogromną delikatnością to wszystko, co potrzebne we wzrastaniu w miłości Chrystusa. Dziękuję wszystkim za te wspólne spotkania, w których razem wzrastamy do jedności - mówił bp  Przyborek.