Pamięć o doktor Oli - głosy gdańskiej konferencji

Piotr Piotrowski

publikacja 04.02.2023 16:57

Na specjalnej konferencji w Gdańsku z okazji 30. rocznicy męczeńskiej śmierci Aleksandry Gabrysiak spotkali się jej przyjaciele, znajomi lekarze oraz wychowankowie. Uczestnicy podpisali petycję do bp. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, z prośbą o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zmarłej tragicznie lekarki.

Pamięć o doktor Oli - głosy gdańskiej konferencji Konferencję otworzyły dr n. med. Elżbieta Krzymińska - Stasiuk i prof. dr hab. Grażyna Świątecka z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Konferencja odbywała się w sobotę 4 lutego w sali prof. dr hab. Olgierda Narkiewicza, w Atheneum Gedanense Novum GUMed. Zgromadzonych powitały i słowo wstępne wygłosiły prof. dr hab. Grażyna Świątecka, przyjaciółka doktor Oli, i dr n. med. Elżbieta Krzymińska-Stasiuk z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które zorganizowało obchody 30. rocznicy tragicznej śmierci lekarki. - Spotykamy się w miejscu, w którym Ola też spędziła wiele czasu. Tutaj chodziła na wykłady, miała zajęcia, tu również odebrała swój lekarski dyplom. Wierzę, że towarzyszy nam dziś w tym spotkaniu - mówiła prof. G. Świątecka.

W konferencji uczestniczyli również ks. dr Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia, ks. Błażej Kwiatkowski, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, oraz liczni kapłani. Wśród zaproszonych prelegentów był m.in. ks. prof. dr hab. Józef Warzeszak z UKSW. W swoim wystąpieniu pt. "Warunki podjęcia starań o beatyfikację Aleksandry Gabrysiak" nakreślił kwestie formalne procesu, jak również odniósł się do spuścizny duchowej pozostawionej przez doktor Olę. - W pamiętnikach, których zapiski obejmują lata 1962-92, rysuje się obraz jej duchowości. To życie pełne wiary w Boga, ale też przekładające ufność i zawierzenie na sprawy życiowe. Doktor Gabrysiak zapisała tu również swoje osobiste modlitwy, jak również opisy dotyczące duchowych aspektów sakramentów. Jest to również pamiętnik teologiczny - mówił prelegent.

Słuchaczom przedstawił też ewentualny scenariusz działań związanych z procesem beatyfikacyjnym, odnosząc to do postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Oprócz stworzenia grupy badawczej, historycznej, zgromadzenia pamiątek czy stworzenia ewentualnego miejsca pamięci, ważne będzie skierowanie petycji do lokalnego biskupa z prośbą o rozpoczęcie procesu - dodawał ks. prof. J. Warzeszak.

Pozostałe wystąpienia nawiązywały do działalności i służby bliźniemu, której oddała się doktor Ola w czasie swej aktywności zawodowej. W referacie ks. Wojciecha Lange, proboszcza sopockiej parafii św. Andrzeja Boboli, pojawił się wątek Jezusa lekarza z odniesieniami ewangelicznymi. Doc. dr hab. Zbigniew Bohdan z GUMed przedstawił filozoficzne spojrzenie na cierpienie i życie dr Aleksandry Gabrysiak oraz na zawód i misję lekarza. O swoich doświadczeniach misyjnych i medycznych w afrykańskim Malawi mówiła dr Arleta Chryścionko, laureatka Nagrody im doktor A. Gabrysiak za rok 2022, przyznawanej przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku