Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku

Piotr Piotrowski

publikacja 11.03.2023 13:06

Model gdańskiej świątyni z 220 tys. zapałek i zabytkowy klucz do bocznych drzwi - to eksponaty, które trafiły do Korony Gdańska z niemieckiej Lubeki.

Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku Przekazanie makiety we wnętrzu bazyliki Mariackiej. Archiwum prywatne

Bardziej okazały jest przygotowany z 220 tys. zapałek model bazylik Mariackiej, który stanął kilka dni temu we wnętrzu świątyni.

Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku   Makieta bazyliki Mariackiej z 220 tys. zapałek. Archiwum prywatne

Obiekt przygotował śp. Alfred Hübner, zmarły w 1991 r. pastor ewangelicki z Niemiec. Makieta przygotowana z 220 tys. zapałek powstała w 1980 roku. Niezwykłe dzieło - wierne odwzorowanie bazyliki - można oglądać w kruchcie kościoła.

Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku   Przekazanie makiety przez delegację z Lubeki. Archiwum prywatne

Prezent, który odebrał ks. prał. Ireneusz Bradtke, proboszcz Korony Gdańska, przywiozła delegacja z Lubeki, na czele z Jörgiem Linowitzkim, członkiem Bractwa Ław Dworu Artusa, który jest też opiekunem Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska w Lubece. To zresztą drugi podarunek przywieziony przez niego do Gdańska.

Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku   Klucz do drzwi bazyliki. Archiwum prywatne

Mniej okazały prezent, ale z wielkim znaczeniem historycznym, to klucz do drzwi bocznych kościoła Mariackiego, który trafił do Gdańska rok temu. - Bractwo Ław Dworu Artusa z Lubeki przed rokiem podarowało nam stary klucz od bocznych drzwi kościoła. Klucz ten odnalazł się w zbiorach muzeum w Lubece, a przekazał go tam jeden z dawnych, przedwojennych kościelnych - informuje ks. prał. Bradtke.

Nowe obiekty w bazylice Mariackiej w Gdańsku   Przekazanie klucza przez delegację z Lubeki. Archiwum prywatne

Watro przypomnieć, że nie jest to jedyna makieta bazyliki Mariackiej. Druga znajduje się przed wejściem do kościoła, na pl. ks. Józefa Zator-Przytockiego. Jest wykonana z brązu, a przygotowała ją w 2011 r. grupa studentów Politechniki Gdańskiej. Obiekt w skali 1:100 służy osobom niewidzącym, które poprzez dotyk mogą poznać szczegóły architektoniczne zabytkowej świątyni.