Jan Paweł II - człowiek nieobojętny

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

publikacja 25.05.2023 20:05

Gdańskie Seminarium Duchowne zorganizowało w środę 24 maja konferencję naukową zatytułowaną "Jan Paweł II - człowiek nieobojętny". Wydarzenie odbyło się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Konferencja miała miejsce w oliwskiej auli św. Jana Pawła II. Konferencja miała miejsce w oliwskiej auli św. Jana Pawła II.
ks. Maciej Świgoń /Foto Gość

Moderatorem konferencji był ks. mgr lic. Łukasz Grelewicz, prorektor GSD. - W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki podejmujemy refleksje nad różnymi, ważnymi współcześnie tematami. W tym roku skupimy się na osobie św. Jana Pawła II - postaci wyjątkowej, znanej nam wszystkim. Papież nigdy nie był obojętny na potrzeby ludzi. Zawsze interesował się drugim człowiekiem, jego dobrem, starając ukazywać w ten sposób innym Chrystusa. A dziś sami widzimy, że też jest nieobojętny w przestrzeni, w której żyjemy - mówił.

Pierwszy referat pt. "Nowoczesny Areopag - św. Jan Paweł II o mediach i społecznej komunikacji" wygłosił ks. dr Maciej Kwiecień. - Jan Paweł II miał głęboką świadomość, że działania na współczesnym areopagu obejmują zaangażowanie medialne, związane z ewangelizacją. Papież kładł mocny nacisk na przekaz medialny, jak również podejmował refleksję nad mediami w ogóle, choćby przy okazji orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Mówił też o formacji ludzi mediów i odpowiedzialności za przekaz medialny, który kształtuje współczesnego człowieka i jego sposób myślenia - zaznaczył ks. Kwiecień. 

Drugi wykład pt. "Świadectwo życia prowadzi do świętości - osoby, które miały wpływ na kształtowanie się postaw życiowych św. Jana Pawła II" przedstawiła dr Dorota Dźwig. - Tych osób było bardzo wiele. Wywodziły się z różnych środowisk społecznych. Wpływ na jego myślenie i styl posługi kapłańskiej mieli: jego rodzice, brat, jak również Jan Tyranowski, Roman Ingarden, Mieczysław Kotlarczyk. Z tej perspektywy, jak patrzymy na życie Jana Pawła II, to widzimy geografię świętości, łaski, obecności innych ludzi, z których czerpał - zauważyła dr Dźwig.

Ksiądz dr Krzysztof Drews podjął temat przewodni konferencji: "Św. Jan Paweł II - człowiek nieobojętny". - Ojciec Święty był człowiekiem bliskim nie tylko dla swoich przyjaciół, osób, które znał, ale potrafił być nieobojętny wobec wszystkich, z którymi spotykał się przy różnych okazjach. Potrafił wnikliwie dopytywać o to, czym się zajmują, co przeżywają, a do niektórych potrafił wracać, pisząc list czy prosząc o odszukanie osoby, której nie zdążył udzielić odpowiedzi na jakieś pytanie. Był nieobojętny szczególnie wobec ludzi, którzy byli opuszczeni, znajdowali się w trudnej sytuacji, przeżywali różne kryzysy. Nie bał się ludzi - podkreślił ks. Drews.

Ostatnim prelegentem był ks. dr Adam Jeszka, który wygłosił referat: "Spiritual coaching według św. Jana Pawła II - interdyscyplinarne inspiracje papieskie". - Myślenie Jana Pawła II nie jest jednowymiarowe. Jego refleksja teologiczno-filozoficzna ma charakter dynamiczny i inspirujący, dlatego można ją zaaplikować w wiele dziedzin ludzkiej aktywności. Sposób myślenia papieża czerpie z wielu dziedzin naukowych, aby jeszcze jaśniej wydobyć blask Ewangelii dla współczesnego człowieka. Myśl Jana Pawła II jest więc myślą "gęstą", która dzisiaj potrzebuje nowego odczytania i nowej propozycji wprowadzenia w życie społeczne - zauważył ks. Jeszka.

Patronami naukowymi wydarzenia były ośrodki: Laboratorium św. Jana Pawła II w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.